4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

COMECE: kary finansowe za łamanie zasad demokracji - tak, ale bez dyskryminowania ukaranych

Ocena: 0
375

Kościoły w Europie popierają mechanizm państwa prawa dopuszczający kary finansowe dla państw członkowskich UE łamiących zasady demokracji. Zastrzegają jednak, że wszelkie redukcje funduszy muszą być niedyskryminujące i uwzględniać społeczne, gospodarcze i środowiskowe konsekwencje dla zainteresowanych krajów - stwierdziły 12 maja podczas wspólnego spotkania w Brukseli Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i ekumeniczna Konferencja Kościołów Europejskich (KEK).

COMECE i KEK zadeklarowały również swoje poparcie dla celu UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., stwierdzając, że zrównoważona Europa jest „kluczowym zadaniem” dla długoterminowej przyszłości kontynentu. Z zadowoleniem przyjęły unijny pakiet migracyjny, który ma zastąpić obecne zasady dublińskie dotyczące rozpatrywania wniosków o azyl oraz zaapelowały, by w UE wypracownao „bardziej otwarte i bezpieczne drogi” dla osób poszukujących ochrony i pracowników migrujących.

Zdanie obu organizacji pomoc humanitarna dla nielegalnych imigrantów „w żadnym wypadku nie powinna być uznawana za przestępstwo lub karana na mocy prawa unijnego”. Należy również opracować oparte na prawach człowieka mechanizmy dobrowolnego powrotu i „trwałej reintegracji osób, którym nie można udzielić ochrony lub które znalazły się w UE w sytuacji niezgodnej z prawem”.

COMECE, której przewodniczy kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga oraz KEK, z jej przewodniczącym, pastorem reformowanym Christianem Kriegerem, podkreśliły, że Kościoły, które reprezentują, skupiają 380 milionów obywateli UE. W sposób zdecydowany opowiadają się za „europejskim projektem opartym na chrześcijańskich ideałach sprawiedliwości, pokoju i integralności stworzenia”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter