27 maja
środa
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chiny: podróż niezapomniana

Ocena: 0
4939

Na 24 maja 2007 roku papież Benedykt XVI ustanowił Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach. Obchodzony jest w dniu Matki Bożej Wspomożycielki Chrześcijan – patronki sanktuarium maryjnego w Sheshan koło Szanghaju.

(z archiwum Idziemy)

Wioska wodna Wuzhen


W tym czasie solidarności wiernych Kościoła powszechnego z katolikami należącymi do boleśnie podzielonego Kościoła w Chinach spójrzmy na ten kraj. Cywilizacja chińska jest jedyną w historii ludzkości, która rozwija się nieprzerwanie od starożytności do czasów współczesnych. Rządzący przez tysiąclecia Państwem Środka cesarze uważali, że władają najbogatszą i najwspanialszą kulturą na ziemi. Wielu władców tworzyło monumentalne, choć absurdalne dzieła. Ich kaprysy pochłaniały ogromne sumy i życie wielu poddanych zmuszanych cesarskimi dekretami do niewolniczej pracy. Dziś podziwiamy je jednak jako zabytki prastarej cywilizacji, które przetrwały dramatyczne zwroty historii kraju. Prawdziwą tragedią Chin był bowiem fakt, że wiele dawnych budowli niszczono w okresach zmian dynastycznych; zabytki, które przetrwały wojny okresu cesarstwa, dewastowano w czasie rewolucji kulturalnej (1966-76). Na szczęście, mimo bezwzględnych niszczycielskich działań ludzi i nieuchronnego upływu czasu, w Chinach wciąż można podziwiać wspaniałe pamiątki odległej przeszłości.

Jednym z największych władców (i… megalomanów) wśród chińskich imperatorów był Qin Shi Huang – pierwszy cesarz zjednoczonych Chin. Dla obrony kraju przed najazdami ekspansywnych plemion mandżurskich i mongolskich nakazał on w III wieku przed Chrystusem budowę Wielkiego Muru. Liczący ponad sześć tysięcy kilometrów Mur Chiński – nazywany największą budowlą obronną świata – okazał się świetnym szlakiem komunikacyjnym. Był jednak przeszkodą dla defensywnych działań wojskowych, zamykał Chińczyków w ich własnym świecie, w poczuciu lęku przed tym, co „obce”, i w przekonaniu o własnej wyższości nad „barbarzyńskim” otoczeniem.

Drugą wielką inwestycją Qin Shi Huanga był budowany przez całe życie jego własny grobowiec. Pragnąc oddać hołd wojsku, które wyniosło go na tron, cesarz nakazał wykonanie wielotysięcznej armii glinianych figur ponadnaturalnej wielkości. Gliniane wojsko miało swoich generałów, piechotę i łuczników (wyposażonych w prawdziwą broń, wykonaną z wysokiej jakości brązu) oraz kawalerię, a nawet wozy z zaopatrzeniem. Nienawidzący cesarza tyrana poddani po jego śmierci zniszczyli znaczną część grobowca, jednak słynną Terakotową Armię odnaleziono i odrestaurowano. Dzięki systematycznym wysiłkom konserwatorów miliony turystów mogą podziwiać trzy stanowiska archeologiczne: Obudzoną Armię, Kwaterę Główną i Uśpioną Armię.

Cesarz Qin Shi Huang był twórcą dwóch sztandarowych zabytków Chin, będących zarazem największymi absurdami chińskiego cesarstwa: muru, który nie bronił, i armii, która nie walczyła… W gronie jego „godnych” naśladowców wymienić należy cesarzową Cixi, która w XIX wieku (za pieniądze zebrane z podatków na budowę floty wojennej) kazała ustawić w ulubionym Pałacu Letnim w Pekinie… łódź z marmuru. Marmurowa Łódź oczywiście nigdy nigdzie nie popłynęła, za to cesarzowa zyskała piękną jadalnię na wodzie!

Wśród prastarych zabytków Państwa Środka wyróżniają się także wykute w skałach buddyjskie groty Longmen oraz odrestaurowane z wyjątkową dbałością o autentyzm miejsca i nastrój dawnych Chin malownicze wioski wodne w pobliżu Szanghaju.

 


Matka Boża z Dzieciątkiem w stroju z dynastii Qing,
Katedra Północna w Pekinie

 

Choć chrześcijaństwo nie rozkrzewiło się w Chinach w znaczący sposób, można tam odnaleźć zabytki dumnie świadczące o ewangelizacyjnych wysiłkach misjonarzy w różnych epokach. Najważniejszym z nich jest przechowywana w muzeum w Xi’an stela nestoriańska. Ta wykonana w VIII wieku kamienna tablica opisuje 150-letni okres działalności nestorian, głoszących w Chinach wiarę w Jezusa Chrystusa, nazwaną pięknie w cesarskim dekrecie „religią światła”. W stolicy kraju, Pekinie, odnaleźć można XVII-wieczny jezuicki cmentarz, na którym spoczywa największy misjonarz tych ziem – o. Mateo Ricci.

Zabytki Chin budzą zachwyt i szacunek dla trudnej, lecz dumnej historii tego kraju. Wielkie wrażenie robi też jego obecny dynamiczny rozwój: wielopasmowe autostrady, superszybkie pociągi, drapacze chmur w budowanych od zera wielomilionowych miastach. Wszystko to sprawia, że podróż do Chin to fascynujące, niezapomniane przeżycie.


***
Materiał przygotowany we współpracy z Pallotyńskim Biurem Pielgrzymkowo-Turystycznym PEREGRINUS, ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa, tel. 22 619 15 02, 22 618 67 23, bop@ecclesia.org.pl, www.bp.ecclesia.org.pl

 

 

 

Beata Kozakiewicz
fot. Beata Kozakiewicz, arch. Miejsc Świętych
Idziemy nr 20 (503), 17 maja 2015 r.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Środa, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,28-38; Ps 68,29-30.33-36; J 17,11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter