21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Romuald Kamiński: Kwestie powołania dotyczą każdego

Ocena: 0
2043

Prawdziwe piękno i bogactwo człowieka leży w jego sercu – podkreślił bp Romuald Kamiński. W parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie odbyło się świąteczne spotkanie Parafialnych Zespołów Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, które zainaugurowała uroczysta Msza św.

fot. Michał Ziółkowski

W homilii bp Kamiński zachęcał wolontariuszy do spojrzenia na swoją posługę jako wyraz Bożego powołania. – Zanim człowiek pojawia się na świecie to już istnieje w Bożych zamiarach. Pan już ma pewien zamysł wobec niego i jego życia. W związku z tym, kwestie powołania nie dotyczy tylko i wyłącznie kapłanów czy osób konsekrowanych, ale każdego – podkreślił duchowny.

Przywołując przykład Najświętszej Maryi Panny zwrócił uwagę, że prawdziwa służba jest dzieleniem się darami Boga. – Człowiek, który uświadamia sobie jak bardzo został obdarowany przez Stwórcę nie umie tej radości i tego dobra zatrzymać tylko dla siebie, ale idzie od innych i stara się tym bogactwem – czy będzie ono się wyrażało w sprawności intelektualnej, mocy rąk, czy zasobie posiadanych dóbr – dzielić z innymi – zwrócił uwagę bp Kamiński.

Wskazując na przykład powołania celnika Mateusza bp warszawsko-praski przestrzegł również wolontariuszy przed powierzchownym, czysto zewnętrznym patrzeniem na drugiego człowieka, zwłaszcza tego ubogiego czy potrzebującego. – Powołując celnika Jezus nie kierował się ludzkimi opiniami na jego temat, ale spojrzał na jego wnętrze i zobaczył, że jest ono diametralnie różne od oceny otoczenia. To pokazuje nam byśmy także w naszej służbie, spotykając różnych ludzi, starali się przebijać przez tę skorupę wewnętrznego obrazu naszej rzeczywistości i dostrzegali człowieka w jego prawdziwym pięknie, które jest wewnątrz niego i starali się w nie inwestować – zaapelował bp warszawsko-praski.

Na co dzień członkowie PZC spieszą z pomocą najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym w swoich parafiach. – Poza rozdawaniem żywności, prezentów na święta, organizowaniem wigilii na Boże Narodzenie czy świątecznego śniadania na Wielkanoc, zbierają także pieniądze na kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. – Od paru lata kilku naszych parafian jako wolontariusze wyjeżdża w czasie wakacji z najmłodszymi jako wychowawcy – wspomniała pani Agnieszka z parafii w Halinowie.

Są też i takie PZC które chodzą do chorych, czy organizują spotkania dla seniorów. Jak podkreślali sami wolontariusze. – Pomaganie innym daje człowiekowi autentyczną radość. – Nie można stać bezczynnie kiedy widzi się ludzką biedę – wyznała pani Barbara.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej jest ok. 120 Parafialnych Zespołów Caritas.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
+ Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
«Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-7.11-13; Ps 19,2-5; Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter