12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Marek Solarczyk: Uczniowie stają przed nami jako ci, którym Bóg zawierzył talenty

Ocena: 0
338

- Młodzież potrzebuje waszego świadectwa wiary - powiedział do katechetów bp Romuald Kamiński nazywając ich współpasterzami i przewodnikami na drodze do zbawienia. Trzy dni przed rozpoczęciem roku szkolnego ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej oraz jego biskup pomocniczy spotkali się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika z katechetami. Bp Kamiński zachęcał, by nauczyciele nie zniechęcali się trudnościami. – Waszym zadaniem jest szukanie tych, którzy się zagubili – powiedział.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Kolejnego dnia do katechetów w homilii zwrócił się bp Marek Solarczyk. Odwołał się przy tym do odczytywanej tego dnia Ewangelii o talentach. – Uczniowie stają przed nami jako ci, którym Bóg zawierzył talenty – mówił biskup pomocniczy. – Niektórzy z nich na koniec roku mogli powiedzieć” Kolejne pięć talentów zyskałem”, inni: „Talent zasypałem”. Ale i my od nich możemy usłyszeć: „Kolejne pięć zyskałeś” lub „Talent zasypałeś”.

Na zakończenie Mszy św. odbyło się posłanie do pracy nowych katechetów. Nawiązując do wchodzącej w życie reformy oświaty, bp Marek Solarczyk poinformował m.in., że w tym roku do sakramentu bierzmowania przystąpią uczniowie zarówno trzecich klas gimnazjum, jak i ósmej klasy szkoły podstawowej.

Dwudniowym spotkaniom towarzyszyły wykłady: „Bóg, honor, ojczyzna; kasa, fejm, tężyzna – jak wychowywać do postaw patriotycznych dziś?” Zbigniewa Korby i Tomasza Podkowińskiego.

Przedstawicielka Mazowieckiego Kuratora Oświaty Krystyna Mucha zaprezentowała nowości wynikające z prawa oświatowego – związane z awansem zawodowym w nowej odsłonie i oceną pracy nauczyciela.

Ks. Piotr Pierzchała, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezji Warszawsko - Praskiej zaprosił m.in. na cykl czterech spotkań formacyjnych: o Halloween, o współczesnych prześladowaniach chrześcijan, oraz o tym, jak sobie radzić z agresją uczniów i jak rozmawiać z młodzieżą o pornografii.

Mariusz Czyżewski, wicedyrektor Wydziału Nauki Katolickiej kurii przedstawił informacje na temat konkursów diecezjalnych, mających na celu wychowanie patriotycznego.

Ks. prof. Krzysztof Warchałowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego DWP zachęcił katechetów do przekazywania nie tylko wiedzy, ale także wiary. Zaprosił też do zwiedzenia seminarium z uczniami.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej pracuje blisko 800 katechetów, 2/3 to osoby świeckie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter