15 stycznia
piątek
Pawła, Arnolda, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Marek Solarczyk ordynariuszem diecezji radomskiej!

Ocena: 0
471

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej bp Marek Solarczyk otrzymał dziś dekret nominujący go ordynariuszem diecezji radomskiej. Decyzję papieża ogłosiła w południe Stolica Apostolska.

Fot. www.facebook.com/bpmsolarczyk

Biskup Marek Solarczyk zastąpi kierującego diecezją radomską od 2009 roku bp. Henryka Tomasika, który właśnie 4 stycznia kończy 75 lat osiągając wiek emerytalny i prosił Ojca Świętego o zwolnienie go z tej racji ze sprawowanego urzędu.

Treść komunikatu:

NUNCJATURA APOSTOLSKA W POLSCE

N. 5201/21

KOMUNIKAT

Ojciec Święty Franciszek:

    Przyjął rezygnację biskupa Henryka TOMASIKA z posługi biskupa radomskiego.
    Mianował biskupem radomskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Marka Solarczyka.

Warszawa, 4 stycznia 2021 roku.

+ Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski

Każda nominacja, szczególnie kiedy dotyczy takiego urzędu, jakim jest biskup diecezjalny, to przede wszystkim taka ludzka świadomość wielkiej odpowiedzialności jeżeli chodzi o ludzi, którzy stanowią wspólnotę tej diecezji. To jest moje pierwsze odczucie

– powiedział bp Solarczyk pytany o to przez Radio Watykańskie.

Oczywiście z tym wiąże się i pewna ludzka obawa, ale i nadzieja, ale również świadomość, że przecież tak wiele dzieł się już tam dokonało, dokonuje, a ja jestem postawiony jako ktoś, kto ma wspomagać Boże dzieła z tymi ludźmi i dla tych ludzi.

Relacja na fanpage'u FB bp. Marka Solarczyka

Fotorelacja z uroczystości ogłoszenia nominacji tutaj.

+++++

Bp Marek Solarczyk urodził się 13 kwietnia 1967 r. w Wołominie. Pochodzi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach. Po uzyskaniu matury w Technikum Samochodowym w Warszawie, w roku 1986 wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze warszawsko-praskiej 28 maja 1992 roku.

Pracował jako wikariusz w parafii św. Feliksa w Marysinie Wawerskim, a następnie w katedrze warszawsko-praskiej. W maju 1999 roku uzyskał doktorat z historii Kościoła na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W latach 2005-2009 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej. W czerwcu 2009 został proboszczem parafii katedralnej na warszawskiej Pradze. Od 1993 roku jest nauczycielem religii VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie i pozostał nim także już jako biskup. Był także rzecznikiem prasowym diecezji warszawsko-praskiej i korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Dnia 8 października 2011 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. Święcenia biskupie przyjął w katedrze warszawsko-praskiej 19 listopada 2011 roku.

W ramach Konferencji Episkopatu jest przewodniczący Rady ds. Duszpastesrtwa Młodzieży, delegatem ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, delegatem ds. powołań i przewodniczącym Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, przeswodniczącym rady nadzorczej Fundacji „Opoka”, członkiem Komisji Duchowieństwa, Komisji Wychowania Katolickiego, Zespołu ds. kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną i zespół ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Ewangelicko-Augsburską.

Zna język angielski.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 stycznia

Piątek, I Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Mówię ci: Wstań, weź swoje nosze
i idź do swego domu!

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 4,1-5.11; Ps 78,3-4c.6-8; Mk 2,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter