18 lipca
czwartek
Erwina, Kamila, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kasyna: bez miłosierdzia nie przetrwa przyjaźń człowieka z Bogiem

Ocena: 0
878

Ponad 3 tysiące młodych z diecezji pelplińskiej uczestniczyło w Niedzielę Palmową w diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie.

2016-03-20 21:10 
ks. is / Kościerzyna (KAI), sg

Przy tej okazji biskup pelpliński Ryszard Kasyna stwierdził: „Jeśli przyjaźń człowieka z Bogiem ma przetrwać musi ustawicznie dochodzić do głosu Boże Miłosierdzie”.

Uroczystości rozpoczęła popołudniowa procesja z palmami ulicami Kościerzyny od sanktuarium Matki Bożej Bolesnej do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Na rozpoczęcie obchodu przedstawiciele młodzieży stwierdzili: „spotykamy się tutaj, aby wspólnie wyznać, że Jezus Chrystus jest naszym Panem”. Nawiązując do swojego młodego wieku, reprezentanci uczestników spotkania dodali, że jako chrześcijanie mało doświadczeni popełniają liczne błędy, ale „sama nasza obecność tutaj świadczy, że chcemy żyć lepiej, bo bliżej Boga” – dodali. 

Bp Kasyna całą homilię poświęcił tematyce miłosierdzia. Podkreślił, że w przeciwieństwie do częstych skojarzeń, miłosierdzie to nie tylko dobroczynność. – Bóg mówiąc w Piśmie św. o miłosierdziu, myślał przede wszystkim o mocy, która uzdrawia człowieka od wewnątrz – powiedział.

Hierarcha stwierdził, że „miłosierdziem przesycone jest całe nasze chrześcijańskie życie”. Ze względu na grzech, który „nieustannie nam zagraża” i jest obecny w życiu człowieka, potrzebuje on łaski Bożego Miłosierdzia. – Jeśli przyjaźń człowieka z Bogiem ma przetrwać musi ustawicznie dochodzić do głosu Boże Miłosierdzie – dodał kaznodzieja.

Zwracając się do młodych biskup pelpliński apelował, aby postawa miłosierdzia była żywo obecna w relacjach międzyludzkich: „bądźcie miłosierni wobec braci, wobec drugiego człowieka a nawet wobec swoich nieprzyjaciół”.

W imię prawdy o miłosierdziu bp Kasyna zwracał uwagę na błędną postawę człowieka, który patrzy na drugich, „jakby w nich nic poza grzechem nie było”. Stąd zachęcał: „trzeba przebaczyć, bo wówczas wiele konfliktów przedstawi się nam w innym świetle, wiele z nich złagodnieje a może i nawet całkowicie wygaśnie”. „W świecie jest więcej dobra niż zła, chociaż to pierwsze jest często ukryte, również w was młodych”, dodał biskup, prosząc, by trwać w łasce uświęcającej i częściej kierować się optymizmem.

Po Mszy Świętej i wspólnym posiłku dla wszystkich uczestników obchodu na kościerskim placu św. Jana Pawła II odbył się koncert ewangelizacyjny zespołu „Wyrwani z niewoli”. 

W obchodach wzięło udział kilkudziesięciu prezbiterów, siostry zakonne, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich. Wśród młodych były też zorganizowane grupy młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. 

Uroczystości w Kościerzynie były jednym z głównych elementów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Najbliższe tak liczne zgromadzenie młodych jest planowane na 23 lipca w Pelplinie, z udziałem gości z zagranicy, którzy będą w drodze na ŚDM.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

"Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie"

Dziś w Kościele: wtorek, XIV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie bł. Szymona z Lipnicy, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 3, 13-20; Ps105; Mt 11, 28-30
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -