26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Janiak: Polacy w szkole Maryi

Ocena: 0
746

Polacy nadal chcą kształtować swoją wiarę oraz życie osobiste i społeczne w szkole Maryi – powiedział bp Edward Janiak w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu biskup kaliski odprawił Mszę Świętą za ojczyznę.

2016-05-03 18:15 
ek / Kalisz (KAI), sg

W homilii bp Janiak wskazał, że przełomowym momentem dla każdego człowieka jest chrzest święty, który wprowadza do wspólnoty Kościoła. – W nawiązaniu do naszego chrztu możemy powiedzieć, że do każdego z nas Pan Bóg mówi: „Jesteś moim umiłowanym dzieckiem – moim synem, moją córką”, bo dostąpiliśmy wielkiej godności dzieci Bożych, bo mamy żyć w komunii z Bogiem – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że Maryja uczy głębszego przeżywania wiary w Chrystusa, co wymaga w dzisiejszych czasach odwagi i wytrwałości. – Dzisiaj, w uroczystość NMP Królowej Polski stawiamy sobie pytanie: jaka jest moja maryjna pobożność i co z niej wynika? Jakie miejsce w moim życiu zajmuje Maryja? Czy jest to pobożność od święta, od wielkich wzruszeń patriotycznych, czy też wpływa ona na zmianę na mojego życia na lepsze w budowaniu komunii z Panem Bogiem – zachęcał do refleksji bp Janiak, który podkreślał, że dzieje Polski znaczone są pobożnością maryjną, która zawsze inspirowała wiarę oraz wierność Bogu i ojczyźnie.

Przekonywał, że początek dziejów Polski jest w świadomości Polaków łączony z treściami maryjnymi wiary chrześcijańskiej i dodał, że pieśń Bogurodzica łączona z postacią św. Wojciecha pozostaje najstarszym pomnikiem polskiej kultury i polskiego ducha chrześcijańskiego.

Odwołał się do ślubów króla Jana Kazimierza. – Śluby królewskie były aktem religijnym, ale także aktem politycznym i programem społecznym. Król Jan Kazimierz wyraził w ślubach osobistą wiarę oraz wskazał drogę odnowy społecznej w Polsce. Wtedy za punkt odniesienia i za natchnienie tego dzieła obrał Maryję jako Królową Polski. Był to „akt konstytucyjny”, który określał i wyznaczał nową zasadę życia społecznego. Śluby były więc programem duchowym, który miał się stać punktem wyjścia dla budowania nowego państwa opartego na odnowionych zasadach chrześcijańskich – mówił kaznodzieja.

Stwierdził, że w dzisiejszych czasach ojczyzna także potrzebuje odbudowy moralnej. – Ciągle modlimy się o sprawiedliwość społeczną, o cnoty w narodzie, o kierowanie się zasadami chrześcijańskimi w życiu społecznym – wskazywał hierarcha.

Dodał, że dzisiaj biskupi polscy na Jasnej Górze odmawiają akt oddania Kościoła w Polsce, narodu polskiego i instytucji państwowych Matce Bożej Królowej Polski. – To jest kolejny akt, za którego pośrednictwem zostaje potwierdzone maryjne doświadczenie duchowe Polaków, którzy nadal chcą kształtować swoją wiarę oraz życie osobiste i społeczne w szkole Maryi. To sprawdzona szkoła – przekonywał biskup kaliski.

Po komunii św. ks. prał. Adam Modliński odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, który biskupi polscy odmówili dziś na Jasnej Górze.

Wraz z biskupem kaliskim w intencji ojczyzny modlili się: proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, emerytowany proboszcz katedry ks. prał. Andrzej Gaweł, księża, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych miasta Kalisza i powiatu kaliskiego, delegacje organizacji społecznych i służb mundurowych, kombatanci, harcerze i społeczność szkół.

Po Mszy św. z katedry pod pomnik św. Jana Pawła II przy kaliskiej bazylice przeszła procesja różańcowa. Kapłani i licznie zgromadzeni wierni w drodze pod przewodnictwem bp. Edwarda Janiaka odmówili tajemnice chwalebne różańca w intencji ojczyzny. Różaniec prowadził ks. Alfred Berlak, diecezjalny duszpasterz Wspólnot Żywego Różańca. Pod pomnikiem św. Jana Pawła II biskup kaliski pobłogosławił wiernym, którzy na zakończenie odśpiewali „Barkę”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter