24 lutego
poniedziałek
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Guzdek: Naśladuj Boga i buduj na zaufaniu

Ocena: 0
897

– Boże Narodzenie jest znakiem niezwykłego zaufania Boga do ludzi – powiedział podczas Pasterki w Katedrze Polowej WP bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego.

2015-12-25 14:04
kos / Warszawa (KAI), sg

W homilii zachęcał, aby święta stały się okazją do pojednania i przebaczenia. Podkreślał, aby życzyć sobie postawy "zaufania Bogu i ludziom". – Bądźmy architektami pojednania i pokoju – zaapelował.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej orszak liturgiczny udał się do szopki zbudowanej przez Wojsko Polskie naprzeciw katedry polowej, gdzie ks. ppor. Rafał Okoń, wikariusz katedry polowej umieścił figurkę Dzieciątka Jezus w szopce. Drugą figurkę Nowonarodzonego Chrystusa umieszczono przed ołtarzem głównym w katedrze polowej. Wprowadzony został sztandar Wojska Polskiego i odegrany Mazurek Dąbrowskiego.

– Chcemy przeżywać i kontemplować tajemnicę Bożego Narodzenia. Szukać odpowiedzi na pytanie, co nam Bóg w tym czasie chce powiedzieć i czego nas nauczyć. Obejmuję miłością i modlitwą wszystkich obecnych. Modlę się za żołnierzy pełniących dzisiaj służbę, pamiętam o tych, którzy są poza granicami kraju modlę się w ich intencji, a także w intencji ich rodzin – powiedział we wstępie do Mszy Świętej bp Guzdek.

Liturgię słowa przygotowali żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W homilii bp Guzdek podkreślał, że "Boże Narodzenie jest znakiem niezwykłego zaufania Boga do ludzi". – Jezus przyszedł na ziemię jako małe, bezradne dziecko potrzebujące miłości i troski dorosłych; bezradne wobec przemocy i zamiarów złych ludzi. Z tego wydarzenia płynie ważne przesłanie: Zaufaj Bogu i ludziom! Naśladuj Boga i buduj na zaufaniu, wszak to najpewniejszy fundament każdej wspólnoty: małżeńskiej i rodzinnej, pracy i służby. Bez wzajemnego zaufania nie sposób także budować wspólnoty narodowej i państwowej. Jest ono także niezbędne w budowaniu poprawnych relacji miedzy poszczególnymi narodami – przekonywał bp Guzdek. 

Odwołując się do Ewangelii ordynariusz wojskowy przypomniał postać Heroda, "mistrza nieufności". Przestrzegł przed niszczącą siłą podejrzliwości. – Podejrzliwość jest często początkiem sporów, tych małych i wielkich. Jej smutnym owocem są rozbite małżeństwa, skłócone rodziny, zniszczona atmosfera w miejscu pracy. W skali międzynarodowej brak zaufania prowadzi do intensyfikacji zbrojeń, do konfliktów i wojen – przekonywał.

Nawiązując do ogłoszonego przez Ojca Świętego Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia zachęcił do budowania atmosfery wzajemnej życzliwości i szacunku. – Piotr naszych czasów nalega, abyśmy pokonując wszelkie urazy, nie rezygnowali z wychodzenia w stronę drugiego człowieka, z nadzieją na lepszą przyszłość. Zaufanie, solidarność i odpowiedzialność to trzy filary, na których można budować przyszłość każdej wspólnoty – powiedział.

Zdaniem biskupa polowego tajemnicę Bożego Narodzenia najpełniej opisuje i wyraża słowo "zaufanie". – W tę świętą noc życzmy sobie nawzajem, abyśmy byli ludźmi zaufania. Nie pozwólmy zasiać w naszych umysłach i sercach podejrzliwości i nieufności. Niech przynajmniej przestrzeń kościołów będzie miejscem otwartym dla wszystkich, bez podziałów i wykluczenia. Tu wszyscy jesteśmy równi, jako dzieci tego samego Ojca i bracia Jezusa – zaapelował.

Nawiązał jeszcze raz do słów Papieża Franciszka i przypomniał jego pozdrowienie wygłoszone do Polaków podczas audiencji generalnej z 16 grudnia: "prosząc Boga w sakramencie pojednania o miłosierdzie i odpuszczenie nam grzechów, prośmy Go także o łaskę przebaczania innym i umiejętność pojednania z braćmi”. – Śpiewając kolędę „Wśród nocnej ciszy” módlmy się, aby na polskiej ziemi, między nami, więcej było wyciszenia i przyjaznego dialogu. Życzmy sobie nawzajem postawy zaufania Bogu i ludziom. Bądźmy architektami pojednania i pokoju – powiedział.

Mszę Świętą koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego, m.in. ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz kurii polowej.

W pasterce uczestniczyli m. in. gen. broni rez. Sławomir Dygnatowski, gen. dyw. Jerzy Michałowski, zastępca dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. Włodzimierz Nowak. Oficerowie, podoficerowie i żołnierze stołecznego garnizonu, z których wielu przybyło do świątyni ze swoimi rodzinami.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 lutego

Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!
Dziś w Kościele: Niedziela, VII tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Kpł 19, 1- 2. 17- 18; Ps 103, 1b-4. 8.10.12-13; 1 Kor 3, 16-23; Mt 5, 38-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -