2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Dajczak: potrzebne jest nawrócenie i zgoda na obumarcie struktur

Ocena: 0.7
336

„Obecnie potrzebne jest nam nawrócenie osobiste, nawrócenie duszpasterskie i zgoda na obumarcie struktur, nawyków, które są już tylko obciążeniem, a nic nie wnoszą" – powiedział bp Edward Dajczak,  podczas eucharystycznych rekolekcji synodalnych w Koszalinie.

Fot. fb/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska, www.diecezjakoszalin.pl

To ostatni cykl rekolekcyjny przed zakończeniem II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej rozpoczętego w formie presynodalnej w 2015 roku. Jak informuje ks. Tomasz Tomaszewski, sekretarz synodu, w marcu zakończy się etap trwających od dwóch lat sesji, zaś uroczyste zakończenie synodu – 15 października.

Uczestnicy rekolekcji mieli okazję zadać pytania bp. Dajczakowi. Jednym z nich było podsumowanie dotychczasowych prac synodu.

Jestem zadowolony z wielu rzeczy, które się zdarzyły, ale mam też niedosyt, bo to zaangażowanie mogłoby być większe zarówno ze strony księży, jak i świeckich. To pokazuje stan naszej diecezji.

– ocenił biskup.

Stwierdził, że w dokumentach synodalnych zawartych jest sporo dobrych myśli i sygnałów, które warto podjąć. 

Ale pozostaje pytanie, czy to się rzeczywiście uda. Czy znajdziemy duchową siłę, by podjąć różne działania, czy znajdą się do tego ludzie i to, używając określenia Yvesa Congara, „ludzie powtórnego nawrócenia". Tacy, którzy mają odwagę przekroczyć zastaną rzeczywistość, odwagę zrobić krok w miejsce, w którym jeszcze nikogo nie było, tacy, którzy nie wymawiają się słowami „przecież zawsze tak było".

– stwierdził bp Dajczak. Zaznaczył, że „trzeba się bardzo modlić o ludzi, którzy będą mieli odwagę rozpocząć nowe działania, projekty, od tego będą zależały owoce synodu".

Hierarcha liczy, że miejscami skupiającymi takich katolików będą powołane parafialne rady duszpasterskie, których podwalinami mogą być już zawiązane zespoły synodalne.

Biskup koszalińsko-kołobrzeski zwrócił uwagę, że „synod to nie tylko program, który realizujemy. Owocem synodu jest także to, co już się stało: spotkania, rozmowy, rekolekcje, liczba ludzi, która w tym wzięła udział. Słyszę od niektórych z nich, że w czasie synodu oni się „zupełnie inaczej nauczyli Kościoła". Wielu ludzi ożywiło się duchowo, w niektórych parafiach dzieje się coraz więcej, bo grupa synodalna wytworzyła nową jakość i wraz z proboszczem aktywnie uczestniczą w duszpasterstwie.

Obecnie potrzebne są nam nawrócenie osobiste, nawrócenie duszpasterskie i zgoda na obumarcie struktur, nawyków które są już tylko obciążeniem i nic nie wnoszą. A więc dzieło synodu się nie skończy, ono raczej wraz z formalnym zakończeniem prac dopiero się zacznie.

– podsumował bp Edward Dajczak.

II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej został zwołany 11 czerwca 2016 r. podczas diecezjalnych uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski w Kołobrzegu. W marcu 2022 r. zakończy się etap sesji synodalnych, zaś uroczyste zakończenie synodu odbędzie się 15 października.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter