25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskup z regionu Tigraj wzywa do zakończenia ludobójstwa

Ocena: 4.4
419

Ordynariusz eparchii adigrackiej w niszczonym wojną i głodem etiopskim regionie Tigraj wezwał do natychmiastowego zakończenia ludobójstwa. Ostrzegł przed dalszymi skutkami klęski głodu, która od wybuchu wojny doprowadziła już do śmierci tysięcy osób.

Fot. pixabay.com/CCO

Biskup zaapelował do społeczności międzynarodowej o szybką interwencję i położenie kresu jednemu z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych w historii Etiopii.

Światowe organizacje praw człowieka nie mają wątpliwości, że etiopskie władze organizują w regionie Tigraj systematyczną kampanię czystek etnicznych. Rządzący stosują sankcje i blokadę regionu, a jako broń wykorzystują głód i choroby. W ostatnich miesiącach do potrzebujących prawie nie docierała pomoc humanitarna. Nie działa transport, telekomunikacja, bankowość, nie funkcjonują szkoły i ośrodki zdrowia.

Pomóżcie odblokować Tigraj. Musicie wreszcie wywrzeć presję i podjąć jakieś działania 

– napisał bp Tesfaselassie Medhin, zwracając się do rządów, organizacji i firm, które przyczyniają się do przedłużenia blokady.

Zauważył, że każdy dzień zwłoki kosztuje życie setek osób, w tym niewinnych kobiet i dzieci. Eksperci, którzy monitorowali konflikt, twierdzą, że w ciągu ostatnich 16 miesięcy z powodu wojny i głodu w regionie Tigraj zginęło ponad 500 tysięcy osób. ONZ poinformowała, że ponad 2 miliony ludzi musiało opuścić swoje domy.

Wraz z duchownymi i świeckimi z naszej diecezji osobiście doświadczam cierpień tego narodu. Nie mogę milczeć wobec tej wołającej o pomstę do nieba obojętności. Błagam Boga, w którym jest nasza jedyna nadzieja, o pomoc 

– napisał bp Medhin.

Tigrajczycy stanowią jedynie niewielką mniejszość (około 5 proc.) w 115-milionowym kraju. Pomimo tego rządzili Etiopią przez prawie trzy dekady, dopóki do władzy nie doszło stronnictwo obecnego premiera Abiy Ahmeda. Otwarty konflikt wybuchł 16 miesięcy temu, gdy władze oskarżyły Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia o atak na bazę wojskową w Mekele, stolicy regionu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma,
temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter