21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Archidiecezja warszawska: pierwsze diecezjalne konsultacje synodalne

Ocena: 0
354

Pierwsze synodalne spotkanie konsultacyjne na poziomie archidiecezji warszawskiej odbyło się we wtorek 23 listopada o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zatytułowano je „Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”.

Wezmą w nim udział członkowie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej, przedstawiciele środowisk, które już zgłosiły swój udział w pracach synodu, a także wszyscy, którzy zechcą dołączyć.

– zapowiada ks. Matteo Campagnaro, jedna z trzech wyznaczonych przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza osób kontaktowych synodu.

Przy tej okazji wyjaśnia, że podstawową formą pracy grup synodalnych jest modlitwa, lektura i dzielenie się ich owocami. Dlatego, aby uczestniczyć w spotkaniu konsultacyjnym na poziomie diecezjalnym, warto wcześniej zapoznać się z materiałami przygotowawczymi.

Zawierają one wyjaśnienie tematu konsultacji, modlitwę za Synod „Adsumus Sancte Spiritus", a także fragmenty Pisma świętego i dokumenty Kościoła katolickiego, które mogą posłużyć jako pomoc do osobistej modlitwy i refleksji, aby lepiej wsłuchać się w Ducha Świętego.

Spotkanie diecezjalne, będzie – jak mówi ks. Campagnaro – „pierwszym zbieraniem duchowych owoców naszej modlitwy” dla dobra Kościoła.

Podczas Mszy św. inaugurującej diecezjalny etap Synodu Biskupów w archidiecezji warszawskiej bp Piotr Jarecki podkreślił, że praca synodalna powinna być prowadzona w każdej parafii, a w modlitwę i prace synodalne powinny włączyć się wszelkie środowiska, tak parafialne, jak i pozaparafialne. Oprócz wspólnot i duszpasterstw powinny to być także środowiska naukowe katolickie i świeckie, ale również ludzie przeżywający kryzys wiary, osoby po apostazji, osoby biedne i wykluczone, młodzież stroniąca od Kościoła.

Zaproszeni są wszyscy. Chodzi o wytworzenie atmosfery braterstwa, wzajemnego zaufania, woli ubogacania się zdaniem usłyszanym od brata czy siostry, choćby było diametralnie różne od moich przekonań.

– powiedział bp Jarecki, wzywając do modlitwy do Ducha Świętego, żeby uczestnicy prac synodu umieli budować jedność w różnorodności.

Do końca roku kalendarzowego konsultacje synodalne będą odbywały się w parafiach archidiecezji warszawskiej. W dekanatach zakończą się 15 lutego 2022 r. a 28 lutego na szczeblu diecezjalnym. Diecezjalne spotkanie presynodalne planowane jest na marzec 2022 w archikatedrze warszawskiej.

Ponadto, środowiska i osoby, które chciałyby zabrać głos na tym etapie, mogą skorzystać ze specjalnej strony internetowej, a powołane do tego osoby nawiążą z nimi kontakt: synod.mkw.pl.

W Archidiecezji Warszawskiej sekretariat synodu mieści się w budynku C kurii metropolitalnej, przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie.

Materiały przygotowawcze do spotkania >>

Więcej informacji: synod.mkw.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
...ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter