27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Apostoł nowego stulecia

Ocena: 0
1078

26 listopada Kościół katolicki obchodzi wspomnienie liturgiczne bł. ks. Jakuba Alberione. Jest to pierwszy w dziejach Kościoła błogosławiony, który w swojej pracy duszpasterskiej posługiwał się przede wszystkim mediami. Powołał do życia organizację pisarzy, drukarzy, księgarzy oraz Rodzinę Świętego Pawła, w której skład wchodzi pięć zgromadzeń zakonnych i cztery instytuty świeckie.

 


NA PRZEŁOMIE WIEKÓW

Jakub Alberione urodził się w roku 1884 w San Lorenzo di Fossano we Włoszech. Rodzice od pierwszych dni obawiali się o jego życie z powodu wątłego zdrowia, a jednak choroby, bieda i ciężka praca zahartowały charakter chłopca. Już w wieku dwunastu lat wstąpił on do niższego seminarium w Bra. Gdy miał szesnaście lat, uczestniczył w nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu na przełomie wieków XIX i XX (noc 31 grudnia 1900 r.). Wtedy właśnie doświadczył szczególnego duchowego zrozumienia woli Boga wobec siebie i pojął, że jest powołany do tego, aby uczynić coś szczególnego dla ludzi nowego stulecia.

29 czerwca 1907 r. przyjął święcenia kapłańskie i podjął posługę w pierwszej parafii Narzole. Już rok później wykładał w seminarium albejskim. Równocześnie poświęcał się pracy społecznej i katechetycznej, promował nowe ruchy społeczne katolików, redagował swoje pierwsze książki i zaznajamiał się z myślą i działalnością największych osobistości swoich czasów, studiując socjologię, pedagogikę, teologię pastoralną i liturgikę.

To właśnie w tym okresie zrodził się w nim projekt powołania do życia katolickiej organizacji pisarzy, drukarzy, księgarzy i sprzedawców, których należałoby odpowiednio ukierunkować i tchnąć w nich ducha apostolskiego. W roku 1910 zrozumiał, że wolą Bożą jest powstanie zgromadzeń zakonnych, które ewangelizują poprzez słowo drukowane.

 


RODZINA ŚW. PAWŁA

W 1914 r. ks. Alberione zakupił pierwsze maszyny drukarskie i przyjął do nauki pierwszych chłopców, którzy zgłosili się z okolicznych rodzin. W dniu 20 sierpnia 1914 r. nastąpiło otwarcie Szkoły Drukarskiej Małego Robotnika, będącej zalążkiem zgromadzenia zakonnego, które w przyszłości przyjęło nazwę Towarzystwo Świętego Pawła. Wkrótce do dzieła rozpowszechniania dobrego druku dołączyły kobiety. One to stanowiły zalążek zgromadzenia zakonnego, które w przyszłości przybrało nazwę Córki Świętego Pawła (w Polsce funkcjonuje nazwa Siostry Świętego Pawła, paulistki). Ks. Jakub Alberione pragnął mieć także zgromadzenie zakonne skupiające osoby, które modliłyby się w intencjach apostolstwa druku oraz wszystkich potrzeb powstającej rodziny zakonnej. 10 lutego 1920 r. wyłonił spośród Córek Świętego Pawła ośmioro dziewcząt, by przede wszystkim oddawały się modlitwie i życiu bardziej kontemplacyjnemu. Ta mała grupka dała początek zgromadzeniu Pobożnych Uczennic Boskiego Mistrza. Z kolei Siostry Jezusa Dobrego Pasterza (pasterzanki) wspomagają misję kapłańską, współpracując z proboszczami we wszystkich inicjatywach i formach działalności pastoralnej. Najmłodszym zgromadzeniem zakonnym powołanym do istnienia przez ks. Alberione są siostry z Instytutu Królowej Apostołów dla Powołań.

Ks. Jakub Alberione pragnął włączyć w dzieło apostolstwa druku także osoby świeckie. Dziś Rodzina Świętego Pawła obejmuje wszystkie kategorie Ludu Bożego: kapłanów (Instytut Jezusa Kapłana), osoby zakonne, konsekrowanych mężczyzn (Instytut Świętego Archanioła Gabriela) i kobiety (Instytut Matki Bożej Zwiastowania), a także małżonków (Instytut Świętej Rodziny) oraz innych świeckich współpracowników, którzy zjednoczeni duchowo i stowarzyszeni w jednej misji dają świadectwo o Jezusie. Członkowie instytutów mają włączać się w apostolstwo zgromadzeń Rodziny Świętego Pawła, szczególnie w apostolstwo środków społecznego przekazu, ale mogą także podejmować działalność społeczną, katechetyczną i dobroczynną.

Wspólnotę zakonną paulistów jej założyciel zobowiązał do głoszenia Dobrej Nowiny przy użyciu współczesnych środków komunikacji. Za jego życia pojawiło się radio, film i telewizja. W 1939 r. w Rzymie Alberione założył instytucję zajmującą się produkcją i dystrybucją filmów o tematyce religijnej „San Paolo Film”. Z radością przyjął dekret Soboru Watykańskiego II „Inter Mirifica”, potwierdzający doniosłość środków społecznego przekazu w misji Kościoła.

Jakub Alberione zmarł 26 listopada 1971 r., a został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w roku 2003.

Pauliści z wielu krajów świata podejmują się tłumaczenia i wydawania Pisma Świętego. Do Polski przybyli w 1934 r. Zawdzięczamy im jeden z przekładów Biblii z języków oryginalnych, opatrzony całościowym komentarzem, wydany w roku 2008. Najważniejszym wydawnictwem zgromadzenia jest Edycja Świętego Pawła, która rozpowszechnia Pismo Święte, ale także dobrą literaturę, poradniki, książki dla dzieci i audiobooki./

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter