28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Apostoł nowego stulecia

Ocena: 0
797

Zmarł pół wieku temu. Dał początek zgromadzeniu paulistów, któremu zawdzięczamy wiele nowoczesnych wydawnictw

fot. Towarzystwo Świętego Pawła

26 listopada Kościół katolicki obchodzi wspomnienie liturgiczne bł. ks. Jakuba Alberione. Jest to pierwszy w dziejach Kościoła błogosławiony, który w swojej pracy duszpasterskiej posługiwał się przede wszystkim mediami. Powołał do życia organizację pisarzy, drukarzy, księgarzy oraz Rodzinę Świętego Pawła, w której skład wchodzi pięć zgromadzeń zakonnych i cztery instytuty świeckie.

 


NA PRZEŁOMIE WIEKÓW

Jakub Alberione urodził się w roku 1884 w San Lorenzo di Fossano we Włoszech. Rodzice od pierwszych dni obawiali się o jego życie z powodu wątłego zdrowia, a jednak choroby, bieda i ciężka praca zahartowały charakter chłopca. Już w wieku dwunastu lat wstąpił on do niższego seminarium w Bra. Gdy miał szesnaście lat, uczestniczył w nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu na przełomie wieków XIX i XX (noc 31 grudnia 1900 r.). Wtedy właśnie doświadczył szczególnego duchowego zrozumienia woli Boga wobec siebie i pojął, że jest powołany do tego, aby uczynić coś szczególnego dla ludzi nowego stulecia.

29 czerwca 1907 r. przyjął święcenia kapłańskie i podjął posługę w pierwszej parafii Narzole. Już rok później wykładał w seminarium albejskim. Równocześnie poświęcał się pracy społecznej i katechetycznej, promował nowe ruchy społeczne katolików, redagował swoje pierwsze książki i zaznajamiał się z myślą i działalnością największych osobistości swoich czasów, studiując socjologię, pedagogikę, teologię pastoralną i liturgikę.

To właśnie w tym okresie zrodził się w nim projekt powołania do życia katolickiej organizacji pisarzy, drukarzy, księgarzy i sprzedawców, których należałoby odpowiednio ukierunkować i tchnąć w nich ducha apostolskiego. W roku 1910 zrozumiał, że wolą Bożą jest powstanie zgromadzeń zakonnych, które ewangelizują poprzez słowo drukowane.

 


RODZINA ŚW. PAWŁA

W 1914 r. ks. Alberione zakupił pierwsze maszyny drukarskie i przyjął do nauki pierwszych chłopców, którzy zgłosili się z okolicznych rodzin. W dniu 20 sierpnia 1914 r. nastąpiło otwarcie Szkoły Drukarskiej Małego Robotnika, będącej zalążkiem zgromadzenia zakonnego, które w przyszłości przyjęło nazwę Towarzystwo Świętego Pawła. Wkrótce do dzieła rozpowszechniania dobrego druku dołączyły kobiety. One to stanowiły zalążek zgromadzenia zakonnego, które w przyszłości przybrało nazwę Córki Świętego Pawła (w Polsce funkcjonuje nazwa Siostry Świętego Pawła, paulistki). Ks. Jakub Alberione pragnął mieć także zgromadzenie zakonne skupiające osoby, które modliłyby się w intencjach apostolstwa druku oraz wszystkich potrzeb powstającej rodziny zakonnej. 10 lutego 1920 r. wyłonił spośród Córek Świętego Pawła ośmioro dziewcząt, by przede wszystkim oddawały się modlitwie i życiu bardziej kontemplacyjnemu. Ta mała grupka dała początek zgromadzeniu Pobożnych Uczennic Boskiego Mistrza. Z kolei Siostry Jezusa Dobrego Pasterza (pasterzanki) wspomagają misję kapłańską, współpracując z proboszczami we wszystkich inicjatywach i formach działalności pastoralnej. Najmłodszym zgromadzeniem zakonnym powołanym do istnienia przez ks. Alberione są siostry z Instytutu Królowej Apostołów dla Powołań.

Ks. Jakub Alberione pragnął włączyć w dzieło apostolstwa druku także osoby świeckie. Dziś Rodzina Świętego Pawła obejmuje wszystkie kategorie Ludu Bożego: kapłanów (Instytut Jezusa Kapłana), osoby zakonne, konsekrowanych mężczyzn (Instytut Świętego Archanioła Gabriela) i kobiety (Instytut Matki Bożej Zwiastowania), a także małżonków (Instytut Świętej Rodziny) oraz innych świeckich współpracowników, którzy zjednoczeni duchowo i stowarzyszeni w jednej misji dają świadectwo o Jezusie. Członkowie instytutów mają włączać się w apostolstwo zgromadzeń Rodziny Świętego Pawła, szczególnie w apostolstwo środków społecznego przekazu, ale mogą także podejmować działalność społeczną, katechetyczną i dobroczynną.

Wspólnotę zakonną paulistów jej założyciel zobowiązał do głoszenia Dobrej Nowiny przy użyciu współczesnych środków komunikacji. Za jego życia pojawiło się radio, film i telewizja. W 1939 r. w Rzymie Alberione założył instytucję zajmującą się produkcją i dystrybucją filmów o tematyce religijnej „San Paolo Film”. Z radością przyjął dekret Soboru Watykańskiego II „Inter Mirifica”, potwierdzający doniosłość środków społecznego przekazu w misji Kościoła.

Jakub Alberione zmarł 26 listopada 1971 r., a został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w roku 2003.

Pauliści z wielu krajów świata podejmują się tłumaczenia i wydawania Pisma Świętego. Do Polski przybyli w 1934 r. Zawdzięczamy im jeden z przekładów Biblii z języków oryginalnych, opatrzony całościowym komentarzem, wydany w roku 2008. Najważniejszym wydawnictwem zgromadzenia jest Edycja Świętego Pawła, która rozpowszechnia Pismo Święte, ale także dobrą literaturę, poradniki, książki dla dzieci i audiobooki./

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter