2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Agresja rosyjska na Ukrainie - nowe wyzwania dla parafii

Ocena: 0
213

Odbudowa życia parafialnego, ale także ciągła pomoc charytatywna, to główne wyzwania jakie stoją obecnie przed parafiami diecezji kijowsko-żytomierskiej na Ukrainie. Obejmuje ona swoim zasięgiem tereny, które ucierpiały szczególnie w pierwszym okresie wojny, kiedy Rosjanie bombardowali miasta i wsie, a zajęte centra demolowali, mordując przy tym wiele osób.

Fot. VaticanMedia - bp Witalij Krywicki

Ucieczka przed dramatem wojny z miejscowości położonych wokół Kijowa i Żytomierza, doprowadziła do sytuacji, w której w wielu parafiach nie ma praktycznie osób w wieku średnim, młodzieży, a także dzieci. Zmusiło to wielu duszpasterzy do odwołania zajęć katechetycznych, przygotowania do pierwszej Komunii Świętej czy do ślubu.

Chodzi o miejscowości, które były bombardowane albo otoczone – mówi ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej bp Witalij Krywicki. – Oczywiście parafie te wyglądają już nieco inaczej.

Jest mniej ludzi. Z drugiej strony trzeba powiedzieć, że dla niektórych parafii, które aktywnie prowadziły swoją działalność, tak duszpasterską, jak i charytatywną, jest sporo ludzi, którzy kiedyś nie chodzili do kościoła, ale teraz tak się przyzwyczaili i tak się zbliżyli z parafią, że niektórzy z nich zaczęli chodzić do naszych kościołów. Mamy też wyzwanie dojeżdżania do tych miejscowości, które zostały dotknięte wojną. Tam, gdzie powracają ludzie, albo z których nawet ludzie nie wyjeżdżali. Sytuacja humanitarna jest w tych miejscach naprawdę trudna. Organizacje humanitarne takie jak Caritas starają się tam dojeżdżać, aby pomóc tym ludziom.

- relacjonuje bp Krywicki.

Pomoc humanitarna jest w tych miejscach wciąż konieczna. Ludzie co prawda przystąpili do odbudowy swoich domów, ale ogrom zniszczeń był tak duży, że proces ten wciąż trwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter