27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Skworc: w Poście idźmy śladami Chrystusa

Ocena: 0
3321

Do podążania śladami Chrystusa zachęcał metropolita katowicki podczas Eucharystii w Środę Popielcową sprawowanej w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla.

fot. Iwan Kramskoj, Link

Wraz z nim przy ołtarzu stanął bp Jean-Louis Balsa z diecezji Viviers we Francji, jak i księża posługujący w śląskim seminarium, kurii metropolitalnej oraz parafii katedralnej.

Wprowadzając do liturgii metropolita katowicki przypomniał, że „nakładamy na głowy proch w formie krzyża, w formie znaku zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią”. –Pielgrzymując przez czterdzieści dni Wielkiego Postu drogami postu, modlitwy, jałmużny idźmy za Chrystusem, idźmy Jego śladami – zachęcał abp Skworc.

Hierarchia zwrócił także uwagę, że podczas obrzędu posypania głów popiołem usłyszymy słowa „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. –Musimy przyznać, że słowa te brzmią jak synteza całego ludzkiego życia – mówił. – Ale nie jest to cała prawda o ludzkiej egzystencji – dodał przywołując drugą frazę wypowiadaną przez kapłana: „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Podczas homilii ks. Zdzisław Brzezinka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin katowickiej kurii przywołał orędzie papieża Franciszka na Wielki Post. Przytoczył fragment, który „niejako definiuje ten święty czas”. – Papież mówi, że Wielki Post to sakramentalny znak naszego nawrócenia. Nawrócenia do Pana całym sercem, całym swoim życiem – powiedział.

Kaznodzieja odniósł się także do wezwań towarzyszących obrzędowi posypania głów popiołem. Mówił, że słowa „prochem jesteś i w proch się obrócisz” są bardzo stare, gdyż mają swoje korzenie w Księdze Rodzaju, ale zarazem „mocno pokazuje po co Wielki Post”.

– I nie jest to zdanie, które mówi o naszej śmierci, że jesteśmy nikim, nic nie warci, tak jak proch i pył. Bóg wypowiada to zdanie do człowieka w raju. W miejscu gdzie Bóg i człowiek byli sobie bliscy, mieli do siebie zaufanie, kochali się. Być może to zdanie można by powiedzieć: „Człowieku, jesteś z raju i do raju wrócisz” – powiedział ks. Brzezinka.

Zwrócił także uwagę, że ta starotestamentalna myśl jest wołaniem: „Panie Boże odnów to, co się popsuło w naszych relacjach, po to bym mógł na nowo być i żyć blisko Ciebie”.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestu dni przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Podczas Eucharystii ma miejsce obrzęd posypania głów popiołem, który pochodzi ze spalonych ubiegłorocznych palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Znak posypania popiołem oznacza przyznanie się do własnej grzeszności oraz śmiertelności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter