6 sierpnia
czwartek
Slawy, Jakuba, Oktawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski o okultyzmie i wróżbach

Ocena: 0
890

O tym, jak poważnym i coraz powszechniejszym zagrożeniem dla wiary i życia człowieka stają się okultyzm i wróżbiarstwo, mówił w piątek 11 marca podczas Dialogów w Katedrze metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.

2016-03-12 17:06
az / Łódź (KAI), mz
fot. YouTube / Archidiecezja Łódzka

Istnieje pewien konflikt chrześcijaństwa i okultyzmu – mówił abp Jędraszewski. – Chrześcijanie przecież mają prawdę w Ewangelii. To tam Jezus mówi: Ja jestem drogą i prawdą i życiem. I to tam należy szukać odpowiedzi na trudne, nurtujące nas pytanie, bo przecież każdy z nas je ma. Już w pierwszym przykazaniu Dekalogu jest zawarta ta prawda, że chrześcijanin nie może mieć innych bogów. Bóg jest jeden.

– Słabość, przemijalność naszej egzystencji, wielkie niewiadome codzienności i tego, co po śmierci – to z tego rodzą się lęki i obawy. Człowiek szuka jakiegoś fundamentu, stałego punktu odniesienia, by wobec tych zagrożeń czuć się pewnie – mówił abp Jędraszewski. – Jeżeli człowiek idzie za Chrystusem, to wie, że idzie do zbawienia, do spotkania z Bogiem pełnym miłosierdzia. Jeżeli jednak tego Boga odrzuci, to co mu zostaje? Natura nie lubi próżni, wiec jeżeli nie ma w nim Boga, to miejsce to zajmują inne rzeczy, takie jak np. czary, magia, okultyzm, horoskopy – zaznaczył metropolita łódzki.

– Wszystko zależy od tego, jaka jest postawa człowieka.  Jeżeli człowiek wierzy w Boga, który jest Ojcem, to czuje się bezpieczny. Jeżeli ufa do końca. Jeżeli jednak człowiekowi zabraknie tej ufności w Bożą opatrzność, to często zaczyna się dramat zniewolenia przez okultystyczne praktyki, by zaspokoić swój głód wiedzy o przyszłości – podkreślał łódzki pasterz.

Abp Jędraszewski mówił również o tym, że jeżeli odrzuca się rozum lub wiarę, to można ulec pokusom okultyzmu. Jak Boga nie ma, to wszystko jest możliwe. Często odnosimy to do sytuacji moralnych. Ale okazuje się, że nawet największy idiotyzm może być usprawiedliwiony. I jeszcze można zostać uznanym za niepostępowego, gdyby się temu zaprzeczyło. Nie można wykluczyć, że okultyzm i wróżbiarstwo to jakiś rodzaj biznesu, i to dochodowego. Ale może to świadczyć, że jest też na tym polu walka z chrześcijaństwem – mówił metropolita łódzki. – Jeżeli odrzuci się prawdę i przestanie się wierzyć Jezusowi, to są nakładane kajdany na nasz umysł i nasze serce. I dochodzi do zniewolenia przez uzależnienie od praktyk okultystycznych.

– Jeżeli u wróżki szukamy rozwiązania, to jest to brak zaufania w Bożą opatrzność. Żeby się ocalić, należy odrzucić wszelkie formy wróżbiarstwa. Wróżby to chęć panowania nad czasem i ludźmi i zjednywania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne z czcią należną jedynie Bogu. Wszystkie praktyki magii lub czarów należy potępić niezależnie od intencji. Naganne jest także noszenie amuletów. Bóg może objawić przyszłość swoim prorokom lub świętym, ale postawa chrześcijańska powinna opierać się na zaufaniu do Boga. Bo praktyki wróżbiarskie mogą nas jedynie zniewolić – mówił łódzki pasterz.

– Nie wolno nam również z jakiegokolwiek stworzenia czy przedmiotu czynić czegoś, czemu oddajemy cześć – mówił abp Jędraszewski. – Przyklękając przy obrazach czy całując relikwie, nie odnosimy się tylko do tych przedmiotów, ale sięgamy dalej do tych świętych osób, które one przedstawiają. W kulcie religijnym nie chodzi o czczenie obrazów. Jeżeli przyklękamy i modlimy się przy krzyżu, to oddajemy cześć Jezusowi Chrystusowi, a nie kawałkowi drewna. To odróżnia nas od okultystów, którzy właśnie przedmiotom przypisują nadprzyrodzone działania i im samym oddają cześć.

Medaliki to również nie amulety i nigdy nie powinniśmy ich tak traktować. Nasza pobożność nie powinna być nigdy zabobonna. Pewne symbole zewnętrzne nie powinny nam zasłaniać tego, co się za nimi kryje. Jeżeli mamy kogoś czcić naprawdę, to jest Nim sam Bóg, który jest miłością. Stąd ta konieczność nieustannego oczyszczania naszej wiary, by nie popaść w pokusy bałwochwalstwa – podkreślał metropolita łódzki.

Kolejne spotkanie z cyklu Dialogów w Katedrze, prowadzonych z abp. Markiem Jędraszewskim, odbędzie się 22 kwietnia. Tematem rozmów będzie "Kościół wobec małżeństw osób rozwiedzionych".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 sierpnia

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły
+ Święto Przemienienia Pańskiego
«To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14; Ps 97,1-2.5-6.9; 2P 1,16-19; Mt 17,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter