11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser do Ruchu Focolare: Bądźcie światłem dla dzisiejszego świata

Ocena: 0
2982
Z okazji 7. rocznicy śmierci założycielki Ruchu Focolare, Chiary Lubich, jego członkowie z terenu Mazowsza spotkali się na warszawskiej Pradze na dorocznym zjeździe, który przebiegał pod hasłem "Bądźcie zawsze rodziną”. Gościem spotkania był ordynariusz warszawsko-praski.
20150316 13:18
mag, pb / Warszawa (KAI), mz
 
W swoim wystąpieniu abp Henryk Hoser podkreślił, że fundamentem każdej międzyludzkiej relacji, w tym zwłaszcza małżeńskiej, jest Bóg. – Poprzez łaskę sakramentalną jest On nie tylko świadkiem miłości małżeńskiej ale także jej współtwórcą. Małżeństwo jest bowiem darem osób, obdarowanie zawsze nakierowane jest na szczęście drugiego człowieka. Do tego jednak aby mogło to się urzeczywistniać potrzebna jest autentyczna wolność do której trzeba nieustannie dorastać – zauważył prelegent.

Ubolewał przy tym, że wchodząc w związek małżeński, ludzie chcą często przede wszystkim szczęścia dla siebie, co owocuje konfliktami a niejednokrotnie także rozpadem związku.

Abp Hoser podkreślił, że prawdziwa miłość jest sprawiedliwa, dobra i miłosierna. – Widząc braki drugiego człowieka, powinniśmy stawać wobec niego w pokorze, odkrywając jednocześnie nasze własne ułomności, które ten drugi musi znosić – tłumaczył biskup warszawsko-praski.

Stwierdził, że bez zdrowego małżeństwa nie będzie zdrowej rodziny. – Bez autentycznej miłości ojca do matki i matki do ojca nie uda się dobrze wychować dziecka. Miłość małżeństwa jest bowiem matrycą na której ono wzrasta – zaznaczył abp Hoser.

Jako wzór życia rodzinnego biskup warszawsko-praski wskazał członkom ruchu Focolare "Dom Nazaretański". – Niech przykład życia Świętej Rodziny będzie dla was inspiracją w waszej codzienności – zachęcał.

Ideą Ruchu Focolare jest wprowadzanie jedności wszędzie tam, gdzie jej brakuje, także poprzez angażowanie się w działalność ekumeniczną, w dialog z wyznawcami innych religii oraz we współpracę z wszystkimi ludźmi dobrej woli. Drogą realizacji tego zadania jest życie w miłości, które prowadzi do jedności – w rodzinach, społeczeństwie, między przedstawicielami różnych kultur i wyznań. Stanowi to zarazem skuteczne świadectwo o Chrystusie, które przekonuje, że życie zgodne z przykazaniami Jezusa nie jest utopią, lecz otwiera przed ludźmi lepszą przyszłość.

Ruch Focolare prowadzi ponad tysiąc dzieł społecznych w różnych krajach i środowiskach. Dynamicznie rozwija się tzw. ekonomia komunii, sformułowana w 1991 r. przez Chiarę podczas jej pobytu w Brazylii. Zaproponowała ona wówczas nowy sposób wykorzystania zysków przedsiębiorstw, uwzględniający potrzeby najuboższych.

Do Polski Dzieło Maryi dotarło w latach 60. W 1996 r. w Trzciance k. Wilgi pod Warszawą powstało Mariapoli. Ściślejszy kontakt z Dziełem w Polsce utrzymuje ok. 4,5 tys. osób.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter