9 sierpnia
wtorek
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: jesteśmy pod urokiem spotkania z Ojcem Świętym

Ocena: 0
375

„Jesteśmy pod urokiem spotkania z Ojcem Świętym" - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego.

Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr

Druga grupa biskupów polskich z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej przebywająca w Watykanie z wizytą ad limina Apostolorum została dzisiaj przyjęta przez papieża Franciszka. Podczas dwugodzinnego spotkania mówiono m. in. o rozpoczętym Synodzie Biskupów nt. synodalności, nowej ewangelizacji, migrantach oraz problemie wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

W briefingu obok metropolity poznańskiego wzięli udział abp Tadeusz Wojda metropolita gdański i bp Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. Abp Gądecki podkreślił, że Ojciec Święty jest w „świetnej formie i radosny oraz wyróżnia go wielka znajomość życia".

Natychmiast odpowiada na poruszane kwestie a jego odpowiedzi są nawet bardziej wyczerpujące niż w kongregacjach.

- zauważył metropolita poznański.

Abp Wojda nazwał spotkanie z Ojcem Świętym "świetnym", podczas którego poruszono wiele tematów. Cechowała je swoboda wypowiedzi i był to, jak zaznaczył, „braterski dialog".

Metropolita gdański poinformował, że podczas wizyty w Kongregacji Nauki Wiary mówiono o bardzo szybkich przemianach społecznych i związanych z tym m.in. odchodzeniem ludzi od Kościoła. Poruszono problemy doktrynalne, dyscyplinarne i nowych ruchów kościelnych. Zwrócono uwagę na pozytywne działania jakie Kościół w Polsce podejmuje w odpowiedzi na istniejące problemy. Abp Wojda mówiąc o spotkaniu z Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów zwrócił uwagę na wspaniałą pracę polskich misjonarzy i ich wkład w dzieło misyjne a także ofiarność wiernych na rzecz misji.

Bp Jacek Kiciński określił spotkanie z papieżem jako „braterskie". Poinformował o spotkaniu w Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podczas którego rozmawiano o problemach stojących przed życiem zakonnym. Biskup wspomniał także o wizycie w ośrodku prowadzonym przez kard. Konrada Krajewskiego, który dał „przykład jak powinna wyglądać posługa miłosierdzia  jak pomagać potrzebującym".

Obecni na briefingu dziennikarze pytali, czy biskupi podczas spotkania z papieżem mówili o podziałach w polskim społeczeństwie w stosunku do migracji i potrzebie głosu Kościoła w tej sprawie. Abp Gądecki podkreślił, że nie jest to sprawa polityki, ale kwestia praktyczna.

Jako Kościół stoimy po stronie Ewangelii i nie chcemy służyć jakimś celom partyjnym

- powiedział przewodniczący Episkopatu.

Poinformował też, że wczoraj naczelny rabin Polski Michael Schudrich zaproponował zajęcie wspólnego stanowiska w sprawie migracji. Przewodniczący KEP zaznaczył, że spotkania z papieżem i watykańskich dykasteriach były całkowicie apolityczne. Dodał, że Papież zachęcał biskupów, aby wsłuchiwać się w to, co Kościołowi mówi Duch Święty i bardzo często odwoływał się do osobistych doświadczeń. Mówił wiele o doświadczeniach wyniesionych z Synodu o Amazonii.

Abp Gądecki porównał wizytę ad limina Apostolorum do „lustra" w którym biskupi się przeglądają i widzą czego im brakuje i w czym są zaawansowani. - Jest to okazja do zobaczenia jak Kościół postrzega sam siebie. Szukaliśmy także rozwiązań na przyszłość - powiedział metropolita poznański. Abp Wojda zwrócił uwagę, że podczas wszystkich spotkań podkreślano znaczenie słuchania i była to okazja do dostrzeżenia innych możliwości rozwiązywania problemów.

Galeria zdjęć - link (Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 sierpnia

Wtorek, XIX tydzień zwykły - święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
 Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 25, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter