26 czerwca
środa
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

70 lat franciszkanów w Rychwałdzie

Ocena: 0
686

– W tutejszym sanktuarium pochodzący z pobliskiej Łękawicy bł. o. Michał Tomaszek nauczył się heroicznego wyznawania wiary – podkreślił 6 sierpnia w Rychwałdzie prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych o. Marian Gołąb.

2016-08-06 23:27
rk / Rychwałd (KAI), mz

Sobotnim uroczystościom dziękczynnym za 70 lat obecności franciszkanów na Żywiecczyźnie przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel, który wraz biskupem seniorem Tadeuszem Rakoczym i licznymi zakonnikami sprawował Eucharystię u stóp cudownego obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej.

Prowincjał przypominając historię obecności duchowych synów św. Franciszka w Rychwałdzie, zwrócił uwagę, że z tej podżywieckiej wioski i okolic Bóg powołał kilkunastu młodych mężczyzn do franciszkańskich zakonu, wśród których są profesorowie, kustosze sanktuariów maryjnych, duszpasterze i katecheci, a nawet pracownik dykasterii watykańskiej.

– Uwieńczeniem jest o. Michał Tomaszek z pobliskiej Łękawicy, który już w dzieciństwie pielgrzymował tutaj wraz ze swoją mamą i rodzeństwem. Tu poznał zakon franciszkanów, tutaj zachwycił się duchem św. Franciszka – podkreślił. Zaznaczył, że do dziś w zakonie i prowincji krakowskiej franciszkanów trwa pamięć o Michale, który przelał heroicznie męczeńską krew za wiarę w Jezusa. – Tu, w szkole Maryi, nauczył się tego heroicznego wyznawania wiary – dodał duchowny

Nawiązując do przeżywanej w sobotę przez Kościół uroczystość Przemienienia Pańskiego o. Gołąb wyraził wdzięczność Bogu, że niegdyś na „rychwałdzkiej Górze Przemienienia” mogli zamieszkać franciszkanie.

– Że mogli widzieć chwałę Bożą przechodzącą pomiędzy ludźmi i dotykającą serc ludzkich właśnie w tym miejscu. Pozwolił nam widzieć dzieło Boże, które się tu dokonywało przez tyle w tym sanktuarium, gdzie nam, franciszkanom dane było, i dane jest, pracować i służyć Królestwu Bożemu – stwierdził, wskazując na liczne świadectwa działania łaski Bożej w życiu prostych ludzi. – Chcemy nadal trwać w namiotach na tej rychwałdzkiej górze, na którą 70 lat temu zostaliśmy zaproszeni – podkreślił zakonnik.

Po Mszy św., przy ołtarzu polowym, odbył się koncert zespołu Gospel z Łękawicy. Przed Eucharystią kolejne spotkanie ewangelizacyjne w Beskidach, na górze Łyska, przygotowała Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”, związana z rychwałdzką Fraternią Franciszkańską.

Jak przypomniał w rozmowie z KAI obecny na uroczystościach o. Jan Maria Szewek OFMConv. z Krakowa, dokładnie 70 lat temu, 6 sierpnia 1946 roku, parafię w Rychwałdzie zakonowi franciszkanów powierzył kardynał Stefan Adam Sapieha, a 11 lutego 1947 r. w Rychwałdzie został erygowany klasztor.

– Zakon franciszkanów, a dokładnie w jego imieniu o. Wincenty Paryna – gwardian i proboszcz, podjął w Stolicy Apostolskiej starania w celu ukoronowania Cudownego Obrazu koronami papieskimi. Starania o koronację zostały uwieńczone powodzeniem. 18 lipca 1965 roku Rychwałd i cała Żywiecczyzna, w liczbie 80 tysięcy pielgrzymów, przeżywały - mimo ulewnego deszczu – wielką uroczystość koronacji, dokonanej przez Prymasa Polski ks. Kardynała Wyszyńskiego razem z ówczesnym ks. Arcybiskupem Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II – wyjaśnił zakonnik. Zaznaczył, że arcybiskup Wojtyła bardzo często przyjeżdżał do rychwałdzkiego sanktuarium i modlił się przed cudownym obrazem.

Diecezja bielsko-żywiecka w 1993 roku przekazała parafię św. Mikołaja w Rychwałdzie krakowskiej prowincji franciszkanów na okres 99 lat. Przy parafii działa też Franciszkański Dom Formacyjno-Edukacyjny, a bracia prowadzą 16 grup duszpasterskich

Ponadto w Rychwałdzie odbywają się: Msze św. z modlitwą o uzdrowienie, Kurs „Alfa”, Msza św. z oprawą góralską „Górale u Niebiańskiej Gaździny”, wakacyjna „Ewangelizacja w Beskidach” zainicjowana przez obecnego gwardiana i proboszcza o. Bogdana Kocańdę OFMConv. Tutaj odbywają się inauguracje i zakończenia sezonu motocyklowego, Pielgrzymka Energetyków, Pielgrzymka WORD, Dzień Strażaka, Franciszkańskie Rajdy Kobiet i Mężczyzn, Weekendowe Spotkania Młodych, Nabożeństwa Fatimskie, obchody Święta Wojska Polskiego. Bracia organizują też: rekolekcje dla różnych grup, pielgrzymki krajowe i zagraniczne, pikniki i festyny szkolne oraz parafialne.

Podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży do sanktuarium pielgrzymowali księża biskupi z młodymi ludźmi z całego świata.

Przy parafii działa codziennie słynna w całej Polsce Zielarnia, którą 30 lat temu założył śp. o. Grzegorz Sroka, a obecnie prowadzi ją o. Szymon Górniak.

O. Sroka opracował ponad 20 preparatów ziołowych na różne choroby i schorzenia – m.in. choroby kobiece, układu krążenia, przewodu pokarmowego, dróg moczowych, oczu, itd. Jedną z jego ostatnich inicjatyw była budowa leczniczych grot solnych w Rychwałdzie.

Przez 70 lat w parafii w Rychwałdzie pracowało 57 braci. Spośród nich żyje jeszcze 36. Jeden z nich został biskupem w Boliwii – o. bp Stanisław Dowlaszewicz, a o. prof. Zdzisław Kijas, jest pracownikiem Kongregacji ds. kanonizacyjnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 czerwca

Środa, XII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 7, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter