12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

30 tys. rolników dziękowało za plony

Ocena: 4.6
635

Minister rolnictwa zauważył, że w Polsce ok. 30 proc. żywności marnuje się i wzywał, by „każdy z nas uderzył się w piersi i zastanowił czy kupuje tyle, ile trzeba”.

- W Polsce marnuje się ok. 30 proc. żywności - to jest grzech, to jest też głupota, żeby marnować pracę ludzi, żeby marnować to, czego w żaden inny przemysłowy sposób się nie wytworzy. I tu każdy z nas powinien się uderzyć w pierś, czy kupuje tyle, ile trzeba, czy chroni żywność, czy wie, jakim wysiłkiem jej zdobycie zostało okupione – mówił minister.

Witając rolników przeor Jasnej Góry zauważył, że „z wielkim szacunkiem spoglądamy na ich spracowane dłonie i radujemy się zebranymi przez was darami Nieba. Gratulujemy wam pięknych plonów, mimo zmagań i wielkich trudności pogodowych. Myślimy z wdzięcznością o waszej pracy na roli, ale też wypowiadamy wdzięczność za waszą miłość do Boga, za zawierzenie Maryi, za patriotyczną postawę miłości wobec tej ziemi, która jest naszą Matką”.

Rolnicy tradycyjnie przybyli z dożynkowymi wieńcami. Podkreślali, że choć ze względu na suszę był to trudny rok, to jednak zawsze jest za co dziękować.

- Przywozimy nasze tradycje, wieńce, kłosy zboża, bochny chleba. Ten rok dla wszystkich rolników jest ciężki, brak deszczu, dużo słońca, aż za dużo, plony są znacznie mniejsze, ale trzeba dziękować za to, co jest i za to, co udało się posprzątać – powiedział Józef Nawrocki, tegoroczny starosta dożynek z parafii Kramsk w diecezji włocławskiej. Towarzyszyła mu żona, pięcioro dzieci i wnuki.

Tradycyjnie starostowie na ręce władz państwowych i kościelnych przekazali bochenki chleba, symbolicznie dzieląc się ze wszystkimi Polakami owocami swej pracy.

Od rana na placu przed Szczytem trwały wspólne modlitwy z udziałem Orkiestr i Zespołów Śpiewaczych.

Wczoraj rolnicy zgromadzili się w jasnogórskiej bazylice na wieczornej Mszy św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Olszowski, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Mszę św. koncelebrowali bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej, delegat KEP ds. duszpasterstwa rolników oraz ks. prał. Stanisław Sojka, krajowy duszpasterz rolników.

W ramach dożynek w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w bazylice odbył się uroczysty koncert „Z Moniuszką po polskich ziemiach” w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. - Obecnie w Polsce przeżywamy Rok Stanisława Moniuszki. On tworzył w okresie zaborów. Jego dzieła miały w tamtym czasie strzec tego, co polskie – przypomniał dyrektor „Mazowsza” Jacek Boniecki. Wśród pieśni Stanisława Moniuszki, które zaprezentowano w czasie koncertu, znalazł się także utwór opowiadający o tęsknocie za krajem „Znasz li ten kraj” oraz „Trzecia Litania Ostrobramska”.

Po Apelu Jasnogórskim na Wałach odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po nim wierni udali się do Kaplicy Matki Bożej na nocne czuwanie.

W pierwszym dniu Jasnogórskich Dożynek w alejach NMP w Częstochowie otwarto 28. Krajową Wystawę Rolniczą. Zainaugurowano także konferencję "Polityka Rolna RP", która odbyła się w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter