19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

24 kwietnia: Dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego w Gnieźnie

Ocena: 4.3
922

W najbliższy weekend 23 i 24 kwietnia Gniezno przeżywać będzie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. W tym roku będą one połączone z inauguracją nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Fot. J. Andrzejewski

Program i szczegóły obchodów zaprezentowano podczas wtorkowej konferencji prasowej z udziałem: Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, prezydenta Gniezna Tomasza Budasza oraz rzecznika prasowego archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Remigiusza Malewicza.

Jak dotąd udział w uroczystościach potwierdziło trzydziestu arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy m.in.: Prymas Czech kard. Dominik Duka, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, abp Stanisław Gądecki z Poznania, bp Algirdas Jurevičius, ordynariusz diecezji teleszyńskiej na Litwie, bp Czesław Kozon, ordynariusz diecezji kopenhaskiej oraz abp Wacław Depo z Częstochowy, skąd wyruszył wędrujący po Polsce i przybywający właśnie do Gniezna Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

„Mam nadzieję, że to rozpoczynające się nawiedzenie ożywi naszą wiarę i uwrażliwi nasze serca na to, co Matka Boża do nas przynosi. Ona nigdy nie pokazuje na siebie. Ona zawsze pokazuje na kogoś drugiego, na Jezusa, ufam więc, że jednym z owoców wędrówki Bogarodzicy po naszych parafiach będzie otwarcie się na Boga i drugiego człowieka” – mówił abp Wojciech Polak.

Prymas poinformował również, że właśnie tytuł najstarszej polskiej pieśni „Bogarodzica” jest hasłem przewodnim peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu po archidiecezji gnieźnieńskiej. Jak dodał, jej autorstwo tradycja przypisuje św. Wojciechowi, co dodatkowo łączy Matkę Bożą z Gnieznem – kolebką Kościoła i państwa polskiego.

„Papież Jan Paweł II mówił o tej pieśni, że jest naszym wyznaniem wiary, polskim Credo, katechezą i dokumentem chrześcijańskiego wychowania” – przypomniał abp Polak wyrażając nadzieję, że na kanwie tej pieśni „będziemy powracać do chrześcijańskich korzeni, do tego wszystkiego, co stanowi rdzeń naszej narodowej tożsamości”.

Podczas odpustu św. Wojciecha odbędzie się również ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – jedno z trzech zaplanowanych na ten rok w Polsce. Kolejne będą miały miejsce podczas uroczystości ku czci Królowej Polski 3 maja na Jasnej Górze oraz 5 czerwca w Święto Dziękczynienia w Warszawie.

„Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński zainicjował pierwszą, historyczną już peregrynację kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po polskich parafiach przed milenium Chrztu Polski. Mówił wówczas, że ponieważ nie wszyscy mogą pielgrzymować do Jasnogórskiego Tronu prosimy, aby Matka Boża zeszła z niego i odwiedziła wszystkie swoje dzieci tam, gdzie żyją. Powracając do tej idei będziemy jeszcze raz dziękować w Gnieźnie za życie, posługę i świętość tego, który wędrującą Królową, naszą Matkę, do naszych diecezji i parafii prowadził” – podkreśla Prymas Polski.

Z okazji rozpoczęcia nawiedzenia Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek i kartkę z wizerunkiem kard. Wyszyńskiego, które będzie można nabyć podczas gnieźnieńskich uroczystości.

Podczas konferencji przedstawiono także szczegółowy program obchodów, który omówił rzecznik prasowy ks. Remigiusz Malewicz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter