16 sierpnia
wtorek
Rocha, Stefana, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

24 kwietnia: Dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego w Gnieźnie

Ocena: 4.3
339

Obchody rozpoczną się w sobotnie południe 23 kwietnia (liturgiczne wspomnienia św. Wojciecha), Mszą św. sprawowaną w katedrze gnieźnieńskiej w intencji miasta i jego mieszkańców z udziałem lokalnych władz. Eucharystii przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

O 13.30 przy relikwiach św. Wojciecha w bazylice modlić się będzie młodzież, która po pandemicznej przerwie ponownie przybędzie do Gniezna w pielgrzymce z różnych dekanatów, a także z Ostrowa Lednickiego szlakiem Ottona III. Pielgrzymce towarzyszyć będzie hasło „Pokój wam”, a Mszę św. dla młodych odprawi biskup pomocniczy z Lublina Adam Bab.

Główne obchody świętowojciechowe rozpoczną się I Nieszporami o św. Wojciechu, sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 19.30 pod przewodnictwem i z homilią bp. Krzysztofa Wętkowskiego z Włocławka. Przed nabożeństwem zostanie uroczyście powitana i wniesiona do bazyliki Ikona Jasnogórska. W tym momencie we wszystkich kościołach Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej zabiją dzwony.

Na zakończenie nieszporów nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęci i nałoży krzyże misyjne misjonarzom mającym wyjechać na misje. W tym roku będzie ich jedenastu – ośmiu kapłanów i trzy siostry zakonne (pallotynka, kanoniczka i siostra szkolna Notre Dame). Misjonarze i misjonarki pochodzą z diecezji: elbląskiej, lubelskiej, białostockiej, tarnowskiej, warmińskiej, wrocławskiej i sandomierskiej. Będą pracować na Alasce, w Boliwii, Tanzanii, Kamerunie, Papui Nowej Gwinei, Burundi i Kenii.

Po zakończeniu nieszporów ok. 20.30 z katedry wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych, w której niesiony będzie również Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Procesja przejdzie ulicami miasta na Wzgórze Zbarskie do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie po Apelu Jasnogórskim i błogosławieństwie biskupów rozpocznie się całonocne modlitewne czuwanie wiernych z gnieźnieńskich parafii. O północy w kościele pw. św. Michała Archanioła sprawowana będzie pasterka Maryjna pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza, biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się tradycyjnie procesją, która wyruszy sprzed kościoła pw. św. Michała Archanioła o 9.15. Relikwie św. Wojciecha i Ikona Jasnogórska przeniesione zostaną na Plac św. Wojciecha, gdzie o 10.00 celebrowana będzie suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Po Ewangelii metropolita gnieźnieński przekaże przedstawicielom młodych księgę Pisma Świętego. Po Mszy św. Obraz Jasnogórski wyruszy do Inowrocławia, gdzie tego dnia nawiedzi parafię Zwiastowania NMP i skąd rozpocznie pielgrzymkę po kolejnych parafiach.

Uroczystości świętowojciechowe zakończą się II Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 16.00 pod przewodnictwem i z homilią bp. Krzysztofa Włodarczyka, ordynariusza diecezji bydgoskiej. Po zakończeniu nabożeństwa Prymas Polski poświęci płaszcze dla nowych braci Towarzystwa św. Wojciecha, a następnie udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Celebracjom religijnym towarzyszyć będzie szereg imprez plenerowych i kulturalnych, bowiem doroczny odpust świętowojciechowy to także imieniny Gniezna. Ich program przedstawił podczas konferencji prasowej prezydent miasta Tomasz Budasz. Jak przypomniał, od kilku lat z okazji święta w wybranych gnieźnieńskich cukierniach można kupić „wojciacho”, czyli pyszne ciastko z cynamonem dedykowane patronowi Gniezna. Przy jego pomniku odbędzie się w sobotę przegląd piosenki chrześcijańskiej „Adalbertus”, a w sercu miasta trwać będzie w sobotę i niedzielę świętowojciechowy jarmark.

Tomasz Budasz mówił również o trwających w Gnieźnie akcjach charytatywnych m.in. o zbiórce żywności dla uchodźców z Ukrainy, prosząc by o nich nie zapominać i nie ustawać w pomocy dla tych, którzy w Gnieźnie znaleźli schronienie. W dniach odpustu będą oni obchodzić prawosławne święta wielkanocne.

Podobnie jak przed pandemią z okazji obchodów dla mieszkańców, pielgrzymów, gości i wszystkich chętnych otwarte zostaną zabytki Wzgórza Lecha, które będzie można zwiedzić nieodpłatnie.

Sobotnie i niedzielne nieszpory oraz niedzielna suma odpustowa transmitowane będą online na stronach www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl oraz w mediach społecznościowych archidiecezji gnieźnieńskiej. Niedzielną Msze św. będzie można również oglądać w TVP Polonia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 sierpnia

Wtorek, XX tydzień zwykły – dzień powszedni albo wspomnienie św. Stefana Węgierskiego
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się
ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 23-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter