17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Pola Dialogu" - debata młodych o Kościele

Ocena: 0
287

Co czujesz, gdy słyszysz słowo „Kościół”? Dlaczego młodzi ludzie wyszli na ulice? Dlaczego jesteś w Kościele? – te pytania zadano sześciorgu młodym ludziom z różnych środowisk, uczestniczących w zorganizowanym przez wspólnotę Lednica 2000 spotkaniu „Pola Dialogu”. Za pośrednictwem Internetu debacie przysłuchiwało się ponad 70 osób z całej Polski.

Fot. archiwum idziemy.pl

 Na pytania zadawane przez moderatora w trakcie spotkania „Pola Dialogu” odpowiadało pięcioro młodych ludzi obecnych studiu na Polach Lednickich, a jedna łączyła się przez internet. Z kolei osoby obserwujące debatę mogły wypowiadać się na czacie.

Co czujesz, gdy słyszysz słowo „Kościół”?

  • Gniew, zrezygnowanie, poczucie bezsilności z powodu wypaczania przesłania Ewangelii
  • Poczucie bliskości i wspólnoty wiary, a jednocześnie niepokój z powodu braku prawdy i szczerości
  • Odczuwam rozgraniczenie między Kościołem, którego osobiście doświadczam i Kościołem instytucjonalnym. Przeszkadza mi zamknięcie na inność, nieumiejętność podejmowania dialogu
  • Czuję dumę, cieszę się, że są jeszcze osoby, które chcą walczyć w obronie Kościoła
  • Mam mieszane uczucia, w Kościele jest wiele dobrego ale też wiele należy zmienić

– takie m.in. odpowiedzi padły na pierwsze zadane pytanie.

Na pytanie, dlaczego młodzi wyszli na protesty w sprawie aborcji, odpowiedzi były bardzo zróżnicowane. Począwszy od opinii, że przyczyną tego była nuda a młodzi są wykorzystywani przez organizatorów tych zajść, poprzez deklarację osobistego uczestniczenia w protestach, również w imię osobiście przeżywanej wiary i przekonania, że jednym z ważniejszych przesłań, jakie niesie chrześcijaństwo, jest przesłanie o wolności. Dwie uczestniczki spotkania zgodziły się, że debata nt. aborcji powinna odbywać się bez udziału Kościoła. Wyrażano też niepokój z powodu dominującego na protestach wulgarnego języka.

Dlaczego jesteś w Kościele?

  • Wierzę w Boga
  • Jest tam Pan Bóg
  • Są tam ludzie, którzy są dla mnie ważni

– te odpowiedzi padały kilkakrotnie. Jedna z osób, deklarująca uczestnictwo w protestach, wyraziła jednocześnie opinię, że to Kościół, chrześcijaństwo i medytacja nad Słowem Bożym nauczyły ją krytycznego myślenia. Podkreśliła, że chrześcijaństwo jest dla niej jedyną spójną wizją tłumaczącą świat.

Jestem w Kościele, bo kocham Kościół, ale widzę w nim wiele zła i chcę to zmienić. A mogę to zmieniać od wewnątrz

– powiedziała.

Pierwsza część debaty odbyła się na platformie Teams. W kolejnej godzinie uczestnicy debaty zostali zaproszeni do wirtualnych pokoi, gdzie w małych grupach prowadzonych przez moderatorów każdy mógł znaleźć przestrzeń do powiedzenia, co myśli i czuje oraz do usłyszenia innych.

Na zakończenie wydarzenia ponownie wszyscy połączyli się na wspólną modlitwę.

Debatę zorganizowały Wspólnota Lednica 2000 i grupa Siedem Aniołów.

+++++

Lednica 2000 gromadzi uczestników corocznie organizowanego największego spotkania katolickiej młodzieży z Polski. Pomysłodawcą i pierwszym duszpasterzem Lednicy był o. Jan Góra OP (1948-2015). Miejscem spotkania organizowanego od 1997 r. są Pola Lednickie nad jeziorem Lednica, między Gnieznem a Poznaniem.

Młodzież uczestnicząca w spotkaniach lednickich co roku potwierdza osobisty wybór Chrystusa, odnawia przyrzeczenia chrzcielne, uczestniczy w katechezach i Mszach świętych celebrowanych przez biskupów i duszpasterzy oraz modli się śpiewem i tańcem.

Siedem Aniołów to modlitewna grupa złożona z młodych ludzi - "otwarta na każdego, kto pragnie w sposób nieszablonowy i zupełnie szalony modlić się i chwalić Pana". Jest to - jak sami o sobie piszą - spotkanie ludzi dobrej woli, którzy wyruszają w świat z przesłaniem papieża Franciszka". Cztery filary ich działania to modlitwa, adoracja, sztuka i spotkanie.

Grupa liczy około 200 osób. U jej początków były przygotowania do wizyty papieża Franciszka w ramach Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. "Pociągnięci jego słowem, chcieliśmy 'zrobić raban' jednocześnie szerząc ideę ekologicznego wykorzystywania środowiska w praktyce" - piszą o sobie.

"Nasza wspólnota artystyczna ma charakter ewangelizacyjny – pragniemy przeżywać rekolekcje jednocześnie tworząc miejsce dla indywidualnych spotkań, rozmów i warsztatów. Chcemy się wspólnie modlić, celebrować Eucharystię, rozmawiać, a także otwierać na osoby, które sytuują się gdzieś na marginesie Kościoła" - dodają.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter