22 stycznia
sobota
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Kontrowersja eucharystyczna" tematem obrad biskupów w USA

Ocena: 0
315

W poniedziałek 14 listopada w Baltimore w stanie Maryland – siedzibie najstarszej diecezji katolickiej Stanów Zjednoczonych – rozpoczęło się doroczne zgromadzenie ok. 300 biskupów tego kraju. Pierwszorzędnym tematem obrad będzie wypracowanie dokumentu o przyjmowaniu komunii świętej przez ludzi, łamiących nauczanie katolickie.

Fot. cathopic.com

Według platformy Yahoo w Kościele amerykańskim istnieją obecnie dwa podejścia do tej sprawy: zgodnie z pierwszą komunii nie należy udzielać politykom, popierającym aborcję, druga natomiast opowiada się za „oddzieleniem sakramentów od polityki”.

W ubiegłym roku z powodu pandemii ogólnokrajowe spotkanie biskupów mogło się odbyć tylko w formie wirtualnej. Tym razem spotykają się oni „na żywo” w hotelu Baltimore Marriott Waterfront, w którym mieszkają i obradują.

Miejscowy metropolita abp William E. Lori, będący także konsultantem komitetu episkopatu ds. nauki wiary, w rozmowie z dziennikiem „The Baltimore Sun” podkreślił, że „dokument [nt. udzielania komunii, nad którym trwają prace już od półtora roku] nie porusza sprawy, czy politycy [proaborcyjni] mogą przystępować do sakramentu. Wyjaśnia natomiast, na ile przyjmujący komunię jest tego godnym (worthiness). Po prostu tłumaczy on to, co wszyscy powinniśmy wiedzieć i nad czym powinniśmy się zastanowić przed przyjęciem komunii”.

Hierarcha zapowiedział również, że gdy dokument zostanie w końcu zaprezentowany, biskupi będą mogli dokonać w nim poprawek. Zostaną one następnie przedstawione komitetowi, który z kolei podda je pod głosowanie na forum ogólnym. „Spodziewamy się różnych poprawek, ale myślę, że biskupi skupią się na sprawach duszpasterskich, to znaczy na tym, jak zaprosić ludzi na nowo do przyjmowania Eucharystii oraz umocnić ich wiarę w Eucharystię” – oświadczył metropolita Baltimore.

Jest to bardzo ważna sprawa, gdyż z badań Instytutu Pew z 2019 wynika, iż tylko 30 proc. katolików amerykańskich wierzy w rzeczywistą obecność Ciała i Krwi Chrystusa w Eucharystii. Dlatego biskupi rozpoczęli już wieloletni „projekt odnowy eucharystycznej” [eucharistic revival project], mający za zadanie „nie oświadczenia polityczne, ale wskazanie na prawdy dotyczące Eucharystii, co jest szczególnie potrzebne w obecnym czasie, tak aby wierni mogli doświadczyć zbawczej ofiary (i) miłości Chrystusa”.

Innymi tematami obrad będą pomoc kobietom ciężarnym, nowe tłumaczenie tekstów liturgicznych oraz uchwalenie i zatwierdzenie budżetu Konferencji Episkopatu na rok 2022.

Wszystko wskazuje na to, że obradom biskupów będą towarzyszyły demonstracje i protesty takich organizacji prawicowych, jak „Church Militant” (Kościół Walczący), które zapowiedziały już swój zjazd na wtorek 16 bm. Odbędzie się on w budynku MECU Pavilion, z którego widać hotel Marriott, w którym obradują biskupi. Miejsce to „wywalczono” po długich targach w Urzędzie Miejskim. Kilkuset uczestników protestu przeciwko „lewicowym odchyleniom w Kościele” wysłucha m.in. przemówień Steve'a Bannona – doradcy b. prezydenta Donalda Trumpa i Milo Yiannopoulosa – młodego, 37-letniego, konserwatywnego i prawicowego komentatora mediów amerykańskich i brytyjskich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

Sobota, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. Najświętszej Maryi Panny w sobotę/ wsp. św. Wincentego, diakona i męczennika/ wsp.  św. Wincentego Pallottiego
Bogu zaufam, nie będę się lękał.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 3,20-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter