17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

30. rocznica sakry abp. Stanisława Gądeckiego

Ocena: 4.9
310

Arcybiskup Stanisław Gądecki 25 marca obchodzi 30. rocznicę sakry biskupiej. W 1992 r. obecnego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski mianował biskupem św. Jan Paweł II. Uroczyste dziękczynienie za jego posługę biskupią odbędzie się w katedrze poznańskiej 26 marca o godz. 11.00.

Fot. twitter.com/ArchPoznan

Bulla nominacyjna nowego biskupa została podpisana w 1992 r. przez św. Jana Pawła II. Konsekratorem abp. Gądeckiego 25 lutego 1992 r. w katedrze gnieźnieńskiej był prymas Polski kard. Józef Glemp. W ten sposób w linii sukcesji apostolskiej znaleźli się m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, August Hlond i Aleksander Kakowski - arcybiskupi Gniezna, Warszawy i Poznania. Biskup Gądecki otrzymał stolicę tytularną Rubiconu.

W herbie biskupim Metropolity Poznańskiego znajdują się słowa "Czynem i Prawdą", zaczerpnięte z Pierwszego Listu św. Jana 3,18.

Na trzydzieści lat składa się dziesięcioletnia posługa biskupa pomocniczego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz dwadzieścia lat pasterzowania w Archidiecezji Poznańskiej. Od 1992 r. bp Gądecki był członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. W 1994 r. został przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, stając się inicjatorem Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W 1995 r. Jan Paweł II mianował go konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami.

28 marca 2002 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim. Od 2004 r. był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2014 r. jest przewodniczącym tego gremium. Papież Franciszek w 2014 r. mianował też abp. Gądeckiego członkiem Kongregacji Nauki Wiary. Bierze również w pracach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Więcej informacji o Arcybiskupie Stanisławie Gądeckim

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter