19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyzwania na 2022 r.

Ocena: 0
782

Czego Państwu życzyć w tym nowym roku? Oczywiście tego, czego każdy pragnie: zmiany, stabilizacji, zdrowia, miłości, a może nawrócenia kogoś ważnego dla nas? Ale sprawdźmy, o jakich zmianach najczęściej marzą Polacy. Aż 20 proc. – o podwyżce lub możliwości pracy nie dla przymusu ekonomicznego, ale dla przyjemności, spełniania się i samorealizacji – wynika z raportu GfK dla Radia Zet.

Wyniki badania pokazują również, że co piąty Polak chciałby nie musieć w ogóle pracować lub znaleźć ciekawszą pracę czy pracować zdalnie. Może to nieco dziwić, bo mam wrażenie, że za chwilę, w związku z perturbacjami covidowo-inflacyjnymi, możemy zacząć marzyć o jakiejkolwiek pracy. Ale może zbyt czarno to widzę?

Jednak raport wskazuje też na coś innego, ważniejszego – relacje międzyludzkie. 24 proc. Polaków marzy o poszerzeniu grona znajomych, 16 proc. chciałoby poprawić relacje z rodziną. Jest to zarazem niepokojące i budujące, bo pokazuje z jednej strony to, czego doświadczamy – zerwanie więzi przez pandemię i wszechobecne social media – ale z drugiej silną chęć powrotu na stare, sprawdzone tory.

Polacy marzą też o podróżowaniu – aż 93 proc. badanych. A 30 proc. badanych pragnie posiadać własny dom i samochód. Chcemy też pozwolić sobie na remont i spłatę kredytu. Dane te pokazują, że Polacy to wciąż naród dynamiczny, z aspiracjami i samodzielny.

Ale jeszcze ciekawsze wyniki przynosi sondaż United Surveys przeprowadzony dla Wirtualnej Polski, w którym pytano o największe wyzwania dla rządu na 2022 r. I są to: walka z inflacją i drożyzną, kryzys na granicy z Białorusią, unormowanie stosunków z Unią Europejską. Jednak, co ciekawe, wyborcy PiS i opozycji mają skrajnie różne zdanie na ten temat.

Połowa wyborców Zjednoczonej Prawicy uważa, że najpilniejszym problemem, którym powinien zająć się rząd w nadchodzącym roku, jest rozwiązanie kryzysu na granicy z Białorusią. Zaledwie 28 proc. tego elektoratu wskazało, że jest to walka z inflacją i drożyzną. A stosunki z UE – 12 proc. Zdaniem tylko 8 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy rządzący w pierwszej kolejności powinni zająć się walką z pandemią.

Z kolei badani, którzy popierają opozycję, uważają, że to właśnie walka z inflacją, drożyzną i COVID to najistotniejszy problem. 24 proc. badanych postawiło na stosunki z Unią Europejską. Kryzys na granicy z Białorusią jest ważny tylko dla 4 proc. z nich.

Skąd te różnice? W mojej opinii odpowiedź jest bardzo prosta: jakich mediów słuchasz, co czytasz i oglądasz, takie masz zdanie. Przestajemy powoli myśleć twórczo, krytycznie i samodzielnie. Bo przecież zarówno inflacja, pandemia, jak i granica to składowe bezpieczeństwa ważne dla każdego z nas, niezależnie od tego, gdzie mieszka, pracuje i na kogo głosuje.

Zatem życzę pokoju, zerwania z myślowym lenistwem i wielu łask Bożych na cały 2022 r. Oby nie był gorszy!

Idziemy nr 02 (845), 09 stycznia 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter