22 czerwca
piątek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prorocka misja trwa

Ocena: 0
1376

Fatima wciąż rozgrzewa serca i umysły. Obchody stulecia objawień fatimskich zaowocowały tysiącem wydarzeń, spotkań, celebracji na całym świecie. W czym tkwi moc orędzia sprzed stu lat? Czyż nie w tym, że jest to orędzie na czas kryzysu, czas prześladowań? A wiek XX i początek XXI wieku są takim właśnie czasem. Wizje pastuszków z 1917 roku mogą przerażać, ale nie chodzi w nich o straszenie. To wezwanie do nawrócenia, pocieszenie i umocnienie. Przyjdą wielkie cierpienia, będzie się wydawało, że zło zwycięża, ale krew męczenników zjednoczonych z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym i z jego Matką stanie się zaczynem odnowy.

Objawienia fatimskie nie dodają niczego rzeczywiście nowego do jedynego i definitywnego Objawienia, które zostało nam dane w Jezusie Chrystusie. Ale uwypuklają niektóre jego aspekty. W trzeciej tajemnicy fatimskiej mamy wizję papieża idącego przez zrujnowane miasto: „doszedłszy do szczytu góry, klęcząc u stóp wielkiego krzyża, został zabity przez grupę żołnierzy, w ten sam sposób zginęli jeden pod drugim biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice oraz wiele osób świeckich”. Ten obraz przypomina nam nie tylko zamach na Jana Pawła II, ale także różne prześladowania chrześcijan, które w naszych czasach nie tylko się nie skończyły, ale przybrały na sile i przewrotności. Zmarły niedawno kard. Francis George, arcybiskup Chicago, powiedział: „Mój następca umrze w więzieniu, a jego następca zginie śmiercią męczeńską na oczach społeczeństwa”. I nie były to słowa pesymisty, ale wezwanie, by być gotowym na danie świadectwa.

Niektóre elementy tajemnic fatimskich możemy odnieść do Księgi Apokalipsy św. Jana, w której mowa jest o Smoku chcącym pożreć Dziecię (Mesjasza), a potem resztę potomstwa (Kościół) Niewiasty (Maryi). Na usługach Smoka jest Bestia pierwsza, która dzierży władzę na ziemi, oraz będąca na jej usługach Bestia druga, czyli fałszywy prorok. Bestii pierwszej „dano wszcząć walkę ze świętymi i zwyciężyć ich, i dano jej władzę nad każdym szczepem, ludem, językiem i narodem” (Ap 13,7). Bestia druga czyni wielkie znaki i „zwodzi mieszkańców ziemi” (Ap 13,14), i „wszyscy zostaną zabici, którzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii” (Ap 13,15). Choć w XX wieku mieliśmy straszliwe totalitaryzmy, które pasują do tych apokaliptycznych opisów, to sądzę, że największe ataki Smoka dopiero przed nami. I nie muszą być to ataki krwawe, jak rewolucje komunistyczne. Będzie to raczej tzw. miękki totalitaryzm, ale tym bardziej niebezpieczny, bo nie tyle niszczący ciało, co zatruwający umysł i serce. Głoszący integralną naukę katolicką biskupi będą prześladowani jako wrogowie powszechnego dobrobytu, tolerancji i pokoju. I wielu otumanionych propagandą drugiej Bestii tak to będzie widziało.

Innym elementem tajemnic fatimskich jest nawrócenie Rosji: „Rosja nawróci się i nastanie pokój. Jeżeli nie, [kraj ten] rozpowszechni swe błędy po świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła Świętego. Dobrzy będą umęczeni, Ojciec Święty będzie musiał wiele wycierpieć”. To wszystko w jakiejś mierze zrealizowało się w XX wieku. Sowiecki marksizm-leninizm rozlał się nie tylko po Europie, ale po całym świecie. Ludzie wydawałoby się niegłupi pisali ody na cześć Stalina. Tzw. intelektualiści zachwycali się porządkami, jakie w Chinach wprowadzał Mao Zedong. Związek Radziecki jednak się rozpadł, a wraz z nim upadło wielu komunistycznych satrapów. Ale dla mnie słowo „Rosja” w tajemnicach fatimskich nie oznacza jedynie państwa sowieckiego, lecz ideologię marksistowską, którą ono głosiło. Dziś ta ideologia się przepoczwarzyła w marksizm kulturowy, który jak wąż pełznie przez instytucje, szkoły, ośrodki kultury, a także kościoły na całym świecie, by zatruwać niepostrzeżenie wszystko swoim jadem. Wielu tego nie widzi, gdyż nowy marksizm maskuje się ogólnie słusznymi hasłami wolności i solidarności. I czyni to dużo skuteczniej, niż stary marksizm.

Papież Benedykt XVI powiedział13 maja 2010 roku: „Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona”. Tak! Wezwanie do nawrócenia „Rosji” jest aktualne bardziej niż kiedykolwiek. Ale pamiętajmy: Chrystus już zwyciężył świat.

 

Idziemy nr 21 (607), 21 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.plSALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły