9 kwietnia
czwartek
Marii, Dymitra, Heliodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Potrzebna mobilizacja

Ocena: 0
1051

Zacznijmy od apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy. Z prośbą o wsparcie dla tej inicjatywy abp. Gądecki zwrócił się do wszystkich episkopatów świata. W Polsce jego działania w tej sprawie już spotkały się z oddolnym poparciem ze strony ponad 1200 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. „Gorąco popieramy tę inicjatywę, prosząc zarazem o zgodę na to, aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania Świętego Papieża” – napisali księża. Wsparcia można udzielić za pomocą formularza zamieszczonego pod adresem: https://ekai.pl/formularz-jp2-doktorem-kosciola/.

Europa potrzebuje dzisiaj otwarcia się na wskazania papieża Polaka, jeśli ma ocalić swoją wiarę i kulturową tożsamość. Sformułowane przez niego w wielu encyklikach, adhortacjach, listach i kazaniach nauczanie Kościoła ma bowiem charakter nie tylko historyczny, ale i proroczy, wykraczający w przyszłość. Dotyczy to szczególnie nauczania o rodzinie jako nierozerwalnym związku mężczyzny i kobiety, o godności ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o szacunku dla obiektywnie istniejącej prawdy, o relacjach między wiarą i rozumem, o zbawczym wymiarze cierpienia oraz o Bożym Miłosierdziu. Także wiele praktyk zainicjowanych przez św. Jana Pawła II – jak choćby Światowe Dni Młodzieży, spotkania międzyreligijne w Asyżu, coroczny Światowy Dzień Chorego czy pielgrzymki papieskie na wszystkie kontynenty – wpisało się na trwałe w pejzaż Kościoła powszechnego. Kościół i świat po czasach papieża Wojtyły został odnowiony w nie mniejszym stopniu niż po czasach św. Grzegorza Wielkiego czy św. Katarzyny ze Sieny.

Dobry klimat do odkrycia na nowo nauczania św. Jana Pawła II tworzy wydana w minionym tygodniu we Włoszech książka „Święty Jan Paweł Wielki”. Jest to zapis rozmów, które z papieżem Franciszkiem o Janie Pawle II przeprowadził ks. Luigi Maria Epicoco. Już samo słowo „Wielki” użyte w odniesieniu do św. Jana Pawła II jest bardzo wymowne. Dotychczas bowiem tytuł ten był przydawany papieżowi z Polski jakby nieoficjalnie. W treści książki znajdziemy więcej przykładów niezwykłego szacunku Franciszka dla św. Jana Pawła II i przekonania o aktualności jego nauczania.

W tym kontekście cenna jest kolejna inicjatywa, która z błogosławieństwem Konferencji Episkopatu Polski zrodziła się między Stolicą Apostolską i akredytowaną przy niej Ambasadą RP. Chodzi o Narodową Pielgrzymkę do Rzymu z okazji stulecia urodzin św. Jana Pawła II. O inicjatywie opowiada u nas ambasador Janusz Kotański. Polaków nie powinno 17 maja na placu św. Piotra zabraknąć! Chodzi o coś więcej niż o zamanifestowanie przywiązania do św. Jana Pawła II i dumy, że wyszedł spośród nas. Ma to być również potwierdzenie naszego pragnienia, aby nauczanie i świętość życia Jana Pawła Wielkiego były jednym z fundamentów, na których buduje się tożsamość Kościoła i Europy. Jadąc tego dnia do Rzymu, by modlić się z papieżem Franciszkiem u grobu św. Jana Pawła II, swoją obecnością niejako „głosujemy” za jego światem wartości, potwierdzamy, że są one dla nas ważne i żywe. W tej sprawie trzeba mobilizacji w naszych parafiach i diecezjach.

Na koniec jeszcze jedna rocznica: 29 kwietnia będziemy obchodzić 75-lecie wyzwolenia niemieckiego obozu KL Dachau. Miejsce to stało się symbolem martyrologii duchowieństwa polskiego i europejskiego podczas II wojny światowej. Dlatego, podobnie jak przed pięciu laty, organizowana jest tam pielgrzymka duchowieństwa. Wtedy najbardziej zaangażowały się te diecezje, z których zginęło w Dachau najwięcej księży. Ale były i takie, w których zrozumienie dla pamięci o kapłanach męczennikach było mizerne – jakby Polska nie była jedna. Prawie żadne było zaangażowanie w te obchody episkopatu Niemiec – obecny był tylko miejscowy metropolita kard. Reinhard Marx. Potem się okazało, że dla przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski partnerem w organizacji obchodów nie były odpowiednie instytucje w Konferencji Episkopatu Niemiec, tylko Polska Misja Katolicka w Monachium. W ten sposób obchody w KL Dachau stały się prywatną sprawą Polaków. Nie powtarzajmy tego błędu.

 

Idziemy nr 07 (747), 16 lutego 2020 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 kwietnia


Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem.

Dziś w Kościele: Wielki Czwartek
Czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 12,1-8.11-14; Ps 116B,12-13.15-18; 1 Kor 11,23-26; J 13,34
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter