19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pandemiczny przełom

Ocena: 3.225
1658

Do pandemii się przyzwyczailiśmy. Do tego stopnia, że nawet nie zauważyliśmy, iż dokonujące się w Unii Europejskiej przełomowe zmiany mają charakter… pandemiczny. Gospodarki najpierw spowalniano, a teraz ich ożywienie (a często po prostu podtrzymywanie) jest w uboższych państwach Europy zależne od centralnych unijnych funduszy.

Oczywiście, nie jest to zależność obiektywna, a jedynie wynikająca z odczucia, że są „środki” do pozyskania. System demokratyczny działa jednak tak, że zawsze może się znaleźć opozycja, która rządowi zrobi zarzut z niespełnienia najbardziej niespełnialnych warunków. Oczywiście, politycy nie powinni się temu automatycznie podporządkowywać, bo polityk nie powinien być funkcjonariuszem systemu. Jego powołaniem jest służyć Rzeczypospolitej i przewodzić ludowi. Nawet jednak najbardziej bezinteresowni przywódcy muszą brać pod uwagę odporność większości społeczeństwa na taką presję. I klasa rządząca Unii doskonale wie, że może tą kartą przeciw narodom Europy Środkowej grać.

Tu jest źródło mechanizmu „warunkowości”, polityki „pieniądze za praworządność”, co właściwie należy tłumaczyć: pieniądze za zgodę na złamanie unijnej praworządności. Arbitralne przypisywanie niepraworządności państwom i uruchamianie z tego tytułu sankcji finansowych nie ma bowiem nic wspólnego z regułami definiujących Unię traktatów. Czym jest ta „praworządność”, ma orzekać klasa rządząca UE, a widzimy, że liberalna „praworządność” może jednocześnie wspierać nielegalne zgromadzenia aborcyjne w Polsce i zakazywać zbierania się wiernych na Mszy świętej w Belgii. Pandemia jest świetnym pretekstem do wzmożenia tej politycznej samowoli. Wyjątkowe warunki zawsze łatwo tłumaczą wyjątkowe środki.

Już w maju zareagowało na to grono wybitnych osobistości Kościoła, z kardynałami Müllerem i Zenem na czele. Napisali oni, że widzimy dziś „niepokojące preludium do powstania rządu światowego wymykającego się spod wszelkiej kontroli”. Wzywali opinię publiczną do reakcji na nieuprawnione formy kontroli jednostek i całych społeczeństw, aż po ingerencję w sakramentalne życie Kościoła. Przypominali, że „najwyższym prawem Kościoła” są „prawa Boga i wiernych”, z których „nigdy” nie wolno „rezygnować”. „Nie pozwólmy – apelowali – aby pod pretekstem wirusa zostały wymazane wieki cywilizacji chrześcijańskiej, wprowadzając nienawistną technologiczną tyranię, w której ludzie bezimienni i bez twarzy mogą decydować o losach świata, sprowadzając nas do rzeczywistości wirtualnej. Jeśli to jest plan, do którego zamierzają nas skłonić możni tej ziemi, niechaj wiedzą, że Jezus Chrystus, Król i Pan Historii, obiecał, że «bramy piekielne go nie przemogą» (Mt 16, 18)”.

Z pewnością przeżywamy moment przełomowy, jednak przełom nie musi być katastrofą. Równie dobrze może się stać przebudzeniem odpowiedzialności. Żeby jednak naród dokonywał dobrych wyborów, najpierw muszą ich dokonywać konkretni ludzie. Nie oglądając się na innych. To wyzwanie i wezwanie dla każdego z nas.

Idziemy nr 02 (793), 10 stycznia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Publicysta, historyk, przez wiele lat czynny polityk; był m.in. marszałkiem Sejmu w latach 2005-2007, przewodniczącym KRRiTV, posłem do Parlamentu Europejskiego.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter