19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy kontekst starego nauczania

Ocena: 4.86667
1694

Czerwcowymi obchodami czterdziestolecia pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny rozpoczęliśmy przygotowania do wielkiego wydarzenia, jakim będzie w przyszłym roku setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Liczne inicjatywy kościelne i świeckie podejmowane w ramach projektu „Dar na Stulecie” pokazują, jak bardzo postać papieża Wojtyły jest Polakom wciąż bliska, a przesłanie – ważne. Ojciec Maciej Zięba OP nazwał nauczanie Jana Pawła II „odkrywkową kopalnią złota”, podczas gdy najsłynniejszy biograf papieża George Weigel określił teologię ciała Wojtyły „teologiczną bombą zegarową”.

Sęk w tym, że nie wszyscy chcą, aby ta kopalnia nadal była eksploatowana, a bomba wybuchła. Nauczanie św. Jana Pawła II na temat ludzkiej seksualności nie przystaje do promowanej dziś wizji człowieka według standardów gender, LGBT i WHO. Nie dziwi więc, że promotorzy nowej wizji człowieka odrzucają nauczanie papieża Wojtyły bezpośrednio lub pośrednio, np. doszukując się jego zaniedbań w kwestii ochrony małoletnich w Kościele. Pojawiały się już przecież niedorzeczne głosy o dekanonizacji, które doczekały się kilku stanowczych oświadczeń.

W tej chwili jednak, kiedy w Polsce w licznych pielgrzymkach na Jasną Górę pątnicy dziękują za dar papieża Polaka, został przypuszczony jeden z największych ataków na jego nauczanie moralne. Chodzi o „odnowę” Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie, działającego od 1981 r. przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Pod koniec lipca zostały upublicznione nowe statuty uczelni oraz program studiów na najbliższy rok akademicki, który nie przewiduje już zajęć z fundamentalnej teologii moralnej – przedmiotu wykładającego teologię ciała według Karola Wojtyły. Ponadto podano do wiadomości listę zwolnionych profesorów, którzy znali osobiście św. Jana Pawła II i nadawali linię Instytutowi. Są to m.in. prof. Stanisław Grygiel, który kierował katedrą Karola Wojtyły, czy ks. prof. Livio Melina, który kierował katedrą fundamentalnej teologii moralnej od 38 lat. W sumie stanowiska straciło ośmiu kluczowych dla Instytutu wykładowców.

Wiceprzewodniczący Instytutu ks. José Granados stwierdził w wywiadzie dla CNA, że ostatnie zmiany poważnie zagrażają tożsamości i misji Instytutu. W kwestii zlikwidowania katedry fundamentalnej teologii moralnej stwierdził, że jest to katedra decydująca, bo „jeśli podstawy moralności pozostają nieznane, jeśli nie zostaną wyraźnie osadzone, moralność małżeńska zostaje pozbawiona podstaw”. Niepokoi go również, że nowe statuty dają ogromną władzę wielkiemu kanclerzowi, którym jest abp Vincenzo Paglia, znany ze swojego liberalnego podejścia do kwestii moralności.

Z kolei George Weigel w swoim artykule „Barbarzyńcy złupili Rzym… znowu” nazwał zmiany w Instytucie bandytyzmem, kard. Angelo Scola – „czystką”, a ponad 250 studentów i absolwentów Instytutu podpisało list, w którym wyrażają niepokój o przyszłość uczelni oraz stawiają pod znakiem zapytania swoje dalsze studia na niej. Tymczasem na stawiane zarzuty odpowiedziało biuro prasowe Instytutu, które usprawiedliwia zmiany cięciem kosztów. A przewodniczący Instytutu Pierangelo Sequeri stwierdził, iż odnowa uczelni przebega w nowym kontekście, w którym żyje Kościół.

Obrońcy nauczania św. Jana Pawła II mogą mieć tylko nadzieję, że w nowym roku akademickim Instytut będzie wykładał w tym nowym kontekście stare nauczanie, bo w przeciwnym razie uczelnia może równie dobrze zmienić swojego patrona na bardziej nowoczesnego.

 

Idziemy nr 32 (721), 11 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter