25 sierpnia
niedziela
Luizy, Ludwika, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy kontekst starego nauczania

Ocena: 4.86667
1003

Czerwcowymi obchodami czterdziestolecia pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny rozpoczęliśmy przygotowania do wielkiego wydarzenia, jakim będzie w przyszłym roku setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Liczne inicjatywy kościelne i świeckie podejmowane w ramach projektu „Dar na Stulecie” pokazują, jak bardzo postać papieża Wojtyły jest Polakom wciąż bliska, a przesłanie – ważne. Ojciec Maciej Zięba OP nazwał nauczanie Jana Pawła II „odkrywkową kopalnią złota”, podczas gdy najsłynniejszy biograf papieża George Weigel określił teologię ciała Wojtyły „teologiczną bombą zegarową”.

Sęk w tym, że nie wszyscy chcą, aby ta kopalnia nadal była eksploatowana, a bomba wybuchła. Nauczanie św. Jana Pawła II na temat ludzkiej seksualności nie przystaje do promowanej dziś wizji człowieka według standardów gender, LGBT i WHO. Nie dziwi więc, że promotorzy nowej wizji człowieka odrzucają nauczanie papieża Wojtyły bezpośrednio lub pośrednio, np. doszukując się jego zaniedbań w kwestii ochrony małoletnich w Kościele. Pojawiały się już przecież niedorzeczne głosy o dekanonizacji, które doczekały się kilku stanowczych oświadczeń.

W tej chwili jednak, kiedy w Polsce w licznych pielgrzymkach na Jasną Górę pątnicy dziękują za dar papieża Polaka, został przypuszczony jeden z największych ataków na jego nauczanie moralne. Chodzi o „odnowę” Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie, działającego od 1981 r. przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 32 (721), 11 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 sierpnia

"Są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi."

Dziś w Kościele: niedziela XXI tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Iz 66,18–21, Ps 117, Hbr 12,5–7.11–13, Łk 13, 22–30
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -