19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po małym tąpnięciu koniunktura wraca na starą ścieżkę wzrostów

Ocena: 0
97

Po małym tąpnięciu koniunktura wraca na starą ścieżkę wzrostów - twierdzi ekspertka Lewiatana Sonia Buchholtz, odnosząc się do piątkowych danych GUS. Jej zdaniem optymizm przedsiębiorców dobrze wróży wzrostowi gospodarczemu.

Fot. pixabay.com / CC0

Jak podał Główny Urząd Statystyczny ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury w marcu 2019 r. wzrósł do 105,2 ze 104,8 lutym. Według Buchholtz oznacza to, że inaczej niż w Unii Europejskiej, po małym tąpnięciu koniunktura wraca na starą ścieżkę wzrostów.

Jej zdaniem komunikat GUS dostarcza optymistycznych informacji o przebiegu spowolnienia w gospodarce. "Pozostajemy daleko od szczytów obserwowanych na początku 2018 roku (sięgających nawet 114). Widoczne jest jednak lekkie odbicie po kiepskim styczniu i trwałe pozostawanie indeksu powyżej średniej długookresowej (27. miesiąc z rzędu)" - pisze w komunikacie. Powrót koniunktury na starą ścieżkę wzrostów "cieszy, ponieważ optymizm przedsiębiorców obserwowany we wskaźnikach koniunktury i potwierdzony w danych o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej czy sprzedaży detalicznej pozytywnie weryfikuje nasze oczekiwania łagodnego przebiegu spowolnienia w 2019 r." - czytamy.

Poprawa - podkreśla ekspertka - dotyczy jednak sektorów i branż w różnym stopniu i w różnych aspektach. Zauważa ona, że na tle ogólnego wskaźnika syntetycznego dla gospodarki relatywnie najlepiej kształtuje się koniunktura w budownictwie (115,7), która jednak w 2019 r. ulega niewielkiemu osłabieniu. Za dobry wynik odpowiada - jej zdaniem - pozytywna i rosnąca ocena bieżącego portfela zamówień.

Z kolei przetwórstwo przemysłowe (110,0) wraca do poziomów z grudnia 2018 r. i przebija wyniki z przełomu września czy października. "Bieżący portfel zamówień oceniany jest lepiej niż w styczniu czy w lutym, jednak coraz bardziej dotkliwy robi się niedostatek zapasów, ale prognozy produkcji ulegają systematycznemu pogorszeniu, co zapewne najsilniej odczuwają polskie firmy eksportujące do hamującej w ostatnich kwartałach Europy Zachodniej (o czym świadczą chociażby publikowane dziś wskaźniki PMI dla strefy euro) - czytamy w komentarzu.

Buchholtz twierdzi, że w handlu detalicznym sprzedaż towarów rośnie (106,6), a prognozy sprzedaży utrzymują się na stałym poziomie. "Na tym tle najsłabszą koniunkturę deklarują usługi (96,9), które odbijają wolniej niż inne branże, za sprawą pogarszających się przewidywań, co do wielkości przyszłego popytu i braku znaczącej poprawy oceny ogólnej sytuacji biznesowej czy bieżącego popytu" - uważa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)