16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Morawiecki: Wchodzimy do ligi mistrzów

Ocena: 0
399

Dziś to wymiana gospodarcza określa sukces, a na Hannover Messe 2017 widać rosnącą potęgę polskich firm, które stają się coraz ważniejsze dla świata – powiedział w poniedziałek w Hanowerze wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

fot. PAP/Rafał Guz

– Widać tutaj rosnącą potęgę polskich firm, które stają się coraz ważniejsze dla świata, dla świata przemysłowego. Jak dzisiaj uczestniczymy w życiu gospodarczym, to doskonale wiemy, świat się mocno globalizuje i digitalizuje, świat staje się coraz bardziej cyfrowy i wymiana gospodarcza pomiędzy poszczególnymi krajami determinuje sukces – mówił wicepremier na konferencji prasowej.

Polska jest krajem partnerskim Hannover Messe 2017. Są to największe targi przemysłowe świata.

Morawiecki wraz z premier Beatą Szydło oraz wicepremierem, ministrem nauki Jarosławem Gowinem wszedł w skład polskiej delegacji rządowej.

– Targi hanowerskie to liga mistrzów z punktu widzenia targów przemysłowych świata. My, wchodząc na te targi, wchodzimy jednocześnie do ligi mistrzów – podkreślił.

Zauważył, że na targach polskie firmy demonstrują nowoczesne technologie, z którymi dotychczas Polski nie kojarzono. Dodał też, że polskie firmy są mocno wprzęgnięte w rozwój gospodarczy wielu znakomitych międzynarodowych przedsiębiorstw.

Zwrócił uwagę na relacje gospodarcze łączące Polskę i gospodarza targów – Niemcy. – Wierzę, że ten punkt kulminacyjny relacji polsko-niemieckich, ale również rozwoju gospodarczego, jest jeszcze przed nami – powiedział Morawiecki.

W czasie konferencji wicepremier odniósł się do swoich rozmów z niemiecką minister gospodarki i energii Brigitte Zypries. – Rozmawialiśmy o wielu tematach, które łączą Polskę i Niemcy. Rozmawialiśmy o średnich i większych firmach polskich i niemieckich, które nawzajem chcą inwestować w Niemczech i w Polsce – mówił.

– Rozmawialiśmy też o niedawnym przejęciu Opla przez Peugeot. I tutaj potwierdziliśmy naszą wiedzę, nasze rozmowy z kierownictwem Peugeota i kierownictwem Opla, które zarówno ja, jak i minister Zypries prowadzimy, potwierdziliśmy sobie, że nie ma zagrożenia dla miejsc pracy w Polsce – a wręcz przeciwnie, obecność Opla w Polsce może być wzmocniona – poinformował. – Również firma Peugeot wie, że jesteśmy rosnącym w siłę klastrem motoryzacyjnym – zaznaczył.

Jak wskazał, rozmowy w dużej mierze dotyczyły sektora motoryzacyjnego, gdyż Polska staje się kluczowym partnerem dla wielu firm niemieckich, francuskich i włoskich, do których należą marki pojazdów.

– Stajemy się europejską potęgą w produkcji części samochodowych. Ostatnie inwestycje, które przyciągnęliśmy – Daimler-Mercedes, FIAT, Toyota, czy Volkswagen (...) – to są inwestycje, z których jesteśmy bardzo zadowoleni – dodał.

Odnosząc się do opłat drogowych w Niemczech wyjaśnił, że rozmowy toczą się na szczeblu Unii Europejskiej. – Kilka państw oprotestowało ten system niemieckich opłat drogowych, który planują Niemcy wdrożyć. Mamy nadzieję, że nie będzie tutaj żadnej dyskryminacji – podkreślił wicepremier.

Morawiecki mówił też o rajach podatkowych. – My w ramach Ministerstwa Finansów i na EcoFin – na radach z ministrami finansów Unii Europejskiej – stoimy bardzo mocno na gruncie eliminacji nieprawidłowości inwestycyjnych w wyniku stosowania rajów podatkowych. Nam się to nie podoba, uważamy że jest to de facto omijanie systemów podatkowych poszczególnych krajów i chcemy powrócić do sytuacji takiej, żeby firmy były opodatkowane tam, gdzie prowadzą działalność gospodarczą – powiedział.

Wcześniej, podczas polsko-niemieckiego forum gospodarczego, Morawiecki mówił, że polska kreatywność i niemiecki kapitał to "znakomita para". Przypomniał też, że Polska jest jednym z ważniejszych partnerów dla Niemiec.

– Stosunki bilateralne, handlowe, polsko-niemieckie, urosły do rozmiarów, które dzisiaj już właściwie trzeba sobie uświadomić w oparciu o liczby. Polska jest dla Niemiec siódmym importerem niemieckich towarów – ważniejszym niż Rosja, i to dwa i pół razy ważniejszym. 54 mld euro eksportu niemieckich towarów do Polski; z kolei towary niemieckie do Rosji to jest 21 mld euro – wyliczył Morawiecki.

Jak dodał, "Polska razem z Czechami jest ważniejsza dla Niemiec niż Chiny". – Polska razem z Czechami i Węgrami jest ważniejsza niż Stany Zjednoczone – powiedział.

– Właściwie za parę lat mamy szansę przeskoczyć Włochy, które od wielu lat są krajem rozwijającym się zupełnie inaczej niż Polska – mówił wicepremier.

– Nasza bliska współpraca polsko-niemiecka w szczególności, gdzie mamy bardzo dużo wspólnych interesów, gdzie ewidentnie poruszamy się na tej samej fali, w pojazdach, w tych samych Ursusach, Solarisach, wkrótce Mercedesach, czy Manach – to jest dla nas wspólny interes, który powinniśmy razem realizować – zaznaczył wicepremier.

Oprócz Morawieckiego na forum wystąpił Dieter Kempf, prezes Federalnego Stowarzyszenia Przemysłu Niemieckiego (BDI). Wskazał, że bardzo istotne w polsko-niemieckich relacjach gospodarczych są m.in. branże motoryzacyjna czy chemiczna, coraz intensywniej rozwija się współpraca w gałęziach nowoczesnych, takich jak mobilność oraz gospodarka cyfrowa.

Z Hanoweru Michał Zabłocki (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -