25 lutego
niedziela
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Manipulacje o dofinansowaniu kościołów

Ocena: 4.92
1649

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zareagował w opublikowanym komunikacie na doniesienia medialne na temat dofinansowania termomodernizacyjnego Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

fot.www.cathopic.com/Vytautas Marknas SDB

Portale Oko.press i Frontstory.pl opublikowały tekst, w którym poinformowały, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) miał przekazać kościelnym instytucjom 867 mln zł z 1,4 mld zł (62 proc.) z programu "Poprawa jakości powietrza" przeznaczonego na termomodernizację. Ze środków miały skorzystać m.in. budynki kurii, kościołów i plebanii oraz siedziba Konferencji Episkopatu Polski.

Tymczasem, zdaniem Oko.press i Frontstory.pl, dofinansowanie powinno zostać przekazane przede wszystkim na wymianę milionów starych pieców domowych, które są głównym źródłem smogu w Polsce.

KAI poprosiła NFOŚiGW o potwierdzenie tych informacji. W odpowiedzi biuro prasowe Funduszu odesłało do komunikatu, w którym stwierdziło, że doniesienia obu portali zawierają "sporo manipulacji i dezinformacji".

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza kilkudziesięciokrotnie większe środki na likwidację smogu, niż te wspomniane przez oko.press. Kwota, która pojawiła się w artykule, jako dofinansowanie termomodernizacji obiektów należących do związków wyznaniowych i Kościołów w ramach programu "Poprawa jakości powietrza" realizowanego od 2016 roku to jedynie 4,8% dofinansowania, jakie w ostatnich latach zostało przekazane na ten cel ze środków krajowych. Głównym odbiorcą dofinansowania w ramach pozostałych programów są osoby fizyczne i samorządy

- informuje w komunikacie Narodowy Fundusz.

NFOŚiGW podkreśla jednocześnie, że "termomodernizacja w ramach wspomnianego programu budynki kościelne wielu wyznań, m.in. Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Cerkwi Prawosławnej (Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego), Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego czy Kościoła Zielonoświątkowego".

"Obiekty te, jak również budynki kościelne należące do Kościoła Rzymskokatolickiego, pełnią funkcję nie tylko sakralną, ale w wielu wypadkach kulturalną, społeczną czy oświatową, jednocześnie będąc zabytkami chronionymi prawem. Ponadto w kwocie tej dofinansowano inne obiekty należące do Kościołów i związków wyznaniowych, m.in. szpitale, zakłady opieki zdrowotnej, domy studenckie, przedszkola, uczelnie, domy dziecka czy domy pomocy społecznej" - wyjaśnia NFOŚiGW.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Poniedziałek, II Tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 36-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter