10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Głos kard. Turksona na Światowym Forum Ekonomicznym

Ocena: 0
1695

Kard. Peter Turkson upomniał się o najsłabszych i odrzuconych, których bogaty świat wciąż nie dostrzega. Watykański hierarcha mówił o tym na Światowym Forum Ekonomicznym, które z powodu pandemii nie odbywa się w Davos, lecz w internecie.

fot.https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2021-01/kard-turkson-szczepionki-dla-wszystkich-ale-tez-dom-ziemia.html

„Kiedy mówimy o godności osoby ludzkiej, nie możemy iść na kompromis i musimy ją wspierać” – wskazał szef Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, odpowiadający zarazem za watykańską Komisję ds. Covid-19. Kard. Turkson zauważył, że świat podzielony jest na tych, którzy w czasie pandemii bezpiecznie mogą zamówić jedzenie bez wychodzenia z domu i tych, którzy przymierają głodem nie mając nawet czegoś, co można nazwać bezpiecznym domem. Wskazał, że koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami i jeszcze mocniej pokazał, jak konieczna jest w świecie międzyludzka solidarność. Pochodzący z Ghany hierarcha zarysował przed uczestnikami tego prestiżowego forum nieznany dla nich świat ubóstwa, który, jak podkreślił, powiększa się z każdym dniem pandemii.

Wytknął światowym przywódcom, że podeptali papieski apel o sprawiedliwy dostęp do szczepionek dla wszystkich, koncentrując się jedynie na mieszkańcach swoich bogatych krajów. Przypomniał też o innych pilnych kwestiach, które mogą pomóc powstrzymać światową nędzę zanim stanie się jeszcze bardziej powszechna. Wskazał na konieczność zapewnienia ludziom pracy, dostępu do ziemi i godnego dachu nad głową. Kard. Turkson przywołał apele Papieża Franciszka z ostatnich miesięcy, które były wołaniem do sumienia świata o postawienie człowieka w centrum i solidarne budowanie jednej rodziny ludzkiej.

Papieskie słowa często nas wzruszały, ale wciąż nie zmieniły naszych działań, bo to solidarność i wzajemna troska, a nie wykluczanie czyni nas prawdziwie braćmi

– podkreślił kard. Turkson na Światowym Forum Ekonomicznym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter