28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co z wielkim resetem?

Ocena: 0
1564

Większość europejskich elit odejście od tradycyjnych źródeł energii traktuje jak nową religię. Koszty realizacji tych idei będą gigantyczne. Kto za to zapłaci?

fot. American Public Power Association/Unsplash

Ubiegły rok miał być rokiem „wielkiego resetu” – programu promowanego przez dr. Klausa Schwaba, szefa Światowego Forum Ekonomicznego (pisałem o tym w „Idziemy” 2/2021 i 46/2021). Według ocen tego niesłychanie wpływowego człowieka z powodu gwałtownie zmieniającego się klimatu i panującej pandemii konieczne jest dokonanie radykalnych zmian w gospodarce światowej. W szczególności trzeba odejść od energetyki opartej na kopalinach i zastąpić je odnawialnymi źródłami energii (OZE).

Punktem zwrotnym w tym zakresie miał być ubiegłoroczny szczyt COP26 w Glasgow. Z punktu widzenia inicjatora „resetu” zjazd ten zakończył się co najwyżej połowicznym sukcesem, a przed klęską uratowała go amerykańsko-chińska deklaracja dotycząca ograniczenia spalania węgla. Niemniej ani ta deklaracja, ani wszelkie inne ustalenia podjęte na szczycie COP26 nie są wiążące.

Niekoniecznie musimy z tego powodu popadać w rozpacz, albowiem „reset” oznacza gwałtowny wzrost kosztów utrzymania, szczególnie z powodu wzrostu cen energii. OZE nie są cenowo konkurencyjne z klasyczną energetyką. Pierwsze zwiastuny nadchodzących zmian już są widoczne w budżetach Polaków, a jest to dopiero początek.

 


PRZYCZYNY DROŻYZNY

W ramach walki z drożyzną w ciągu ostatniego kwartału 2021 r. NBP trzykrotnie podniósł stopy procentowe. Do tego kroku prezesa Glapińskiego namawiał nawet sam prezes Kaczyński, zatroskany o stan portfeli rodaków.

Kłopot w tym, że działania NBP niczego nie zmienią, bo przyczyny drożyzny leżą poza Polską i zmiana naszej polityki pieniężnej nie ma na te czynniki najmniejszego wpływu. Podwyższanie stóp procentowych spowoduje jedynie dalsze pogorszenie stanu budżetów domowych, ponieważ wzrosną wydatki na obsługę zaciągniętych kredytów. Wygranymi będą banki, bo wzrosną ich zyski. Największe w Polsce banki są w rękach państwa, dlatego skorzysta na tym i władza.

Podwyżka stóp procentowych nie spowoduje spadku cen gazu i innych nośników energii. Taki obrót rzeczy jest możliwy tylko w przypadku zwiększenia ich podaży, a wyższe stopy procentowe tego nie spowodują.

Polska jest częścią globalnego systemu gospodarczego i ceny większości towarów nabywanych w kraju są ustalane na rynkach światowych. Aby powstrzymać wzrost cen, potrzebna byłaby skoordynowana akcja największych banków centralnych świata, ale amerykański FED czy Europejski Bank Centralny nie kwapią się z podwyższaniem stóp procentowych, bo zdają sobie sprawę z tego, że pandemia i jej ujemne skutki jeszcze nie minęły. Działania NBP mają więc charakter propagandowy.

 


NOWA RELIGIA

„Reset” jest tylko częścią długofalowej strategii mającej na celu postawienie człowieka w miejsce Boga. Bo jeśli człowiek jest przyczyną wszystkiego, co się na tym świecie dzieje, włącznie z kataklizmami, i jest w stanie przezwyciężyć pojawiające się trudności – na przykład zmiany klimatu – to jaka jest w tym wszystkim rola Boga? Bóg zostaje zredukowany do co najwyżej Osoby, która stworzyła ten wszechświat i potem przestała się nim interesować. Nie było żadnego Zbawiciela ani nie towarzyszy nam „Duch Prawdy”, który jest nam dany na zawsze (por. J 14, 16-17).

Pierwszą wielką próbą dokonania takiej zamiany był w naszych czasach raport Klubu Rzymskiego z 1972 r., zatytułowany „Granice wzrostu”. Jego autorzy głosili m.in. konieczność ograniczenia liczby ludności, ponieważ rzekomo groziły nam katastrofy spowodowane wyczerpaniem surowców. Nic z tych przepowiedni po pół wieku się nie sprawdziło. Kryzys naftowy, który miał miejsce rok po ogłoszeniu tego raportu i miał potwierdzać jego tezę, po kilkunastu latach przerodził się w „kryzys” nadmiaru ropy (w latach 90. ubiegłego wieku surowce energetyczne były bardzo tanie).

Pesymizm raportu jest ciosem w ideę nieskończenie dobrego Boga. Bo czy bezgranicznie dobry Stwórca może nie wiedzieć, że w danym okresie na ziemi mieszka ileś miliardów ludzi, którzy potrzebują surowców i żywności do godnego bytowania? Oczywiście, ludzkość musi dokonywać wysiłków, żeby wydobyć dary ukryte w ziemi, ale Bóg nieustannie ma człowieka w swej opiece.

 


PODAREK DLA PUTINA

Gdyby nie wieloletnia kampania skierowana przeciw poszukiwaniom ropy naftowej i gazu, dziś energia byłaby nadzwyczaj tania. Rewolucja łupkowa doprowadziła do wielkiego wzrostu wydobycia surowców energetycznych w USA. Technologii tej nie zastosowano jednak w Europie, włącznie z Polską. Przez to głównym rozdającym na naszym rynku są Rosjanie. Władimir Putin byłby skończonym głupcem, gdyby nie wykorzystał takiej okazji.

Ten podarek zrobiły mu właśnie takie osoby jak dr Schwab. To m.in. z jego inicjatywy przez długie lata wywierano wpływ na banki, żeby odmawiały finansowania poszukiwań kopalin. Na rządy naciskano, żeby odmawiały udzielania koncesji na tego typu przedsięwzięcia. Z tego powodu udokumentowane rezerwy ropy i gazu będące w posiadaniu wielkich koncernów naftowych spadły z równowartości 50 lat przeciętnej rocznej produkcji do 25 lat.

Wysokie ceny ropy i gazu ziemnego mają wpływ na ceny wielu innych towarów, nawet tych, w których produkcji nie są one potrzebne. Niemal każdy produkt musi być przewożony, a ceny paliwa mają wpływ na koszty transportu.

 


GOSPODARKA NIEDOBORU

Tak właśnie Janos Kornai określił „socjalistyczną” ekonomię. Ówczesne niedobory były wynikiem nie tylko nieefektywnego planowania centralnego, ale i przeznaczania wielkich środków na zbrojenia i aparat ucisku. Dziś mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem, tyle że niedobory są spowodowane właśnie hamowaniem inwestycji w wydobycie ropy i gazu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 21, 20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do Ducha Świętego

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter