17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co z wielkim resetem?

Ocena: 0
356

Większość europejskich elit odejście od tradycyjnych źródeł energii traktuje jak nową religię. Koszty realizacji tych idei będą gigantyczne. Kto za to zapłaci?

fot. American Public Power Association/Unsplash

Ubiegły rok miał być rokiem „wielkiego resetu” – programu promowanego przez dr. Klausa Schwaba, szefa Światowego Forum Ekonomicznego (pisałem o tym w „Idziemy” 2/2021 i 46/2021). Według ocen tego niesłychanie wpływowego człowieka z powodu gwałtownie zmieniającego się klimatu i panującej pandemii konieczne jest dokonanie radykalnych zmian w gospodarce światowej. W szczególności trzeba odejść od energetyki opartej na kopalinach i zastąpić je odnawialnymi źródłami energii (OZE).

Punktem zwrotnym w tym zakresie miał być ubiegłoroczny szczyt COP26 w Glasgow. Z punktu widzenia inicjatora „resetu” zjazd ten zakończył się co najwyżej połowicznym sukcesem, a przed klęską uratowała go amerykańsko-chińska deklaracja dotycząca ograniczenia spalania węgla. Niemniej ani ta deklaracja, ani wszelkie inne ustalenia podjęte na szczycie COP26 nie są wiążące.

Niekoniecznie musimy z tego powodu popadać w rozpacz, albowiem „reset” oznacza gwałtowny wzrost kosztów utrzymania, szczególnie z powodu wzrostu cen energii. OZE nie są cenowo konkurencyjne z klasyczną energetyką. Pierwsze zwiastuny nadchodzących zmian już są widoczne w budżetach Polaków, a jest to dopiero początek.

 


PRZYCZYNY DROŻYZNY

W ramach walki z drożyzną w ciągu ostatniego kwartału 2021 r. NBP trzykrotnie podniósł stopy procentowe. Do tego kroku prezesa Glapińskiego namawiał nawet sam prezes Kaczyński, zatroskany o stan portfeli rodaków.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 03 (846), 16 stycznia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 19 stycznia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter