25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: budowa nowych stacji metra - zgodnie z planem

Ocena: 0
958

Postępy prac przy budowie stacji metra, zmiany w organizacji ruchu, czy stan jakości powietrza – m.in. takie wiadomości każdego dnia będą mogli odbierać mieszkańcy warszawskiej Woli w otwartym w środę punkcie informacyjnym przy ul. Płockiej.

Skrzyżowanie ul. Płockiej z ul. Wolską - teren budowy stacji "Płocka". Fot. PAP/Jakub Kamiński

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska powiedziała na konferencji w punkcie informacyjnym, że powstał on z myślą o mieszkańcach. Będą oni mogli od poniedziałku do piątku, w godz. 11-19, uzyskać najświeższe informacje nt. budowy na Woli stacji II linii metra.

– Mieszkańców interesuje organizacja ruchu oraz postęp prac (przy budowie metra – PAP), czy wszystko idzie zgodnie z planem. Ponieważ jesteśmy na Woli, na terenach poprzemysłowych (...) jest bardzo duże zainteresowanie, jeżeli chodzi o jakość powietrza i kwestie gruntów – powiedział Kaznowska.

Zapewniła, że w punkcie mieszkańcy będą mogli pozyskać "absolutnie wszystkie informacje" związane z rozbudową metra. Kaznowska przypomniała, że podobny punkt informacyjny został otwarty na wschodnim odcinku rozbudowy II linii metra – na Targówku.

Wiceprezydent podkreśliła, że budowa kolejnych stacji II linii metra przebiega zgodnie z harmonogramem. Prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk powiedział, że na wschodnim odcinku rozbudowy metra, na terenach Pragi Północ i Targówka, od początku budowy, czyli od marca ubiegłego roku, "wykonano przerób" na poziomie 220 mln zł, co stanowi ponad 20 proc. całej wartości kontraktu. Natomiast po stronie zachodniej, dla której umowa została podpisana dopiero pod koniec września ubiegłego roku, "przerób" jest na poziomie 25 mln zł, co wynosi – jak dodał Lejk – 3 proc. ogólnej wartości kontraktu.

– Oba przeroby, które podałem, dotyczą stanu na koniec stycznia – zaznaczył.

Kierownik kontraktu firmy Gulermak, która buduje metro na Woli, Krzysztof Piasecki powiedział, że obecnie przebudowywana jest sieć podziemna. – Ten pierwszy etap robót zostanie zakończony w marcu, na początku kwietnia wdrażamy kolejny etap organizacji ruchu (...). W kwietniu przystąpimy do realizacji ścian szczelinowych na stacji "Księcia Janusza" – informował Piasecki.

Dodał, że również na terenie stacji "Młynów" przebudowywana jest sieć podziemna. Te prace mają potrwać do końca marca, aby na początku kwietnia, podobnie jak na stacji "Księcia Janusza", rozpocząć budowę ścian szczelinowych.

– Najpóźniej, dwa i pół tygodnia temu, rozpoczęły się zasadnicze prace w rejonie stacji "Płocka". W tym momencie przebudowywana jest infrastruktura podziemna – powiedział Piasecki.

Poinformował, że na początku kwietnia "uwolniona" zostanie ul. Wolska, ale w kwietniu zamknięta zostanie ul. Płocka.

Według planów miasta, do 2019 r. centralny odcinek II linii metra ma zostać rozbudowany o sześć stacji – to tzw. etap 3+3. W kierunku Bemowa, z ronda Daszyńskiego, trzy planowane stacje to: "Płocka", umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; "Młynów", planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny; "Księcia Janusza" pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Ten odcinek metra rozbuduje turecka firma Gulermak za ponad 1,1 mld zł.

Z kolei w kierunku Targówka centralny odcinek II linii metra zostanie rozbudowany o trzy stacje nazywane: "Szwedzka", pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; "Targówek" w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. Ossowskiego: "Trocka" w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Stacje wybuduje włoska firma Astaldi za ponad 1 mld zł. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Dziś w Kościele: wtorek, XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 13,2.5-18  Ps 15,1-5   Mt 7,6.12-14
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)