3 grudnia
sobota
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: 19 października obchody 38. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ocena: 5
1452

19 października przypada 38. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności. Centralne uroczystości rocznicowe odbędą się w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie – poinformowało biuro prasowe Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki.

fot. arch.www.idziemy.pl

Obchody rocznicy rozpoczną się w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie 16 października o godzinie 19.00 pokazem spektaklu teatralnego "Pokonać piekło" w wykonaniu teatru "Nie teraz".

"Widowisko wystawione na scenie Domu Amicus w parafii św. Stanisława Kostki, wyreżyserowane przez Tomasza Żaka, ukazuje mistyczną rozmowę bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Andrzeja Boboli" - czytamy w komunikacie przekazanym w czwartek PAP. Jego autorzy poinformowali, że 18 października o godzinie 19.00 w Domu Amicus odbędzie się "Wieczór świadków", czyli spotkanie ze świadkami życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Centralnym punktem obchodów będzie Msza św. rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika, która zostanie odprawiona 19 października o godzinie 18.00 w żoliborskim kościele świętego Stanisława Kostki. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele rodziny Popiełuszków, przedstawiciele rządu, samorządów, liczne reprezentacje regionów i zakładów pracy NSZZ "Solidarność", przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych a także środowisko przyjaciół i współpracowników księdza Jerzego.

"Obchody zakończą się 30 października "Pieśniami wiary i wolności" – czyli wspólnym wykonaniem pieśni śpiewanych w czasie Mszy za ojczyznę odprawianych przez księdza Popiełuszkę" - poinformowali.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie dał się poznać jako obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością i odprawiał comiesięczne Msze św. za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.

W czasie stanu wojennego występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb reżimu komunistycznego. Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.

Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Sobota, I tydzień Adwentu - wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9,35-10,1.5a-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter