27 września
niedziela
Wincentego, Mirabeli, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Film o dr. Wandzie Błeńskiej

Ocena: 4.9
1043

Na Facebooku i YouTubie w niedzielę 23 czerwca, w dniu imienin dr Wandy Błeńskiej i w 75. rocznicę jej uwięzienia w czasie II wojny światowej, został opublikowany trzyminutowy film o Matce Trędowatych. Dr Błeńska, która przez ponad 40 lat pracowała wśród trędowatych w Ugandzie, jest kandydatką na ołtarze archidiecezji poznańskiej.

fot. YouTube

– To krótka historia niezwykłej kobiety: lekarki, misjonarki, Matki Trędowatych, kandydatki na ołtarze, świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w październiku 2019 r. – mówi KAI ks. Jarosław Czyżewski, twórca filmu i odpowiedzialny za zbieranie materiałów i świadectw o dr Wandzie Błeńskiej.

Ks. Czyżewski przypomina, że 23 czerwca mija 75 lat od aresztowania dr Błeńskiej przez Niemców w czasie II wojny światowej. – Pani doktor w czasie II wojny światowej działała w Armii Krajowej. Gdy Niemcy złapali łączniczkę i rozszyfrowali gryps, Wanda Błeńska w dniu swoich imienin 23 czerwca 1944 r. trafiła do więzienia za działalność konspiracyjną. Groził jej wyrok śmierci. Ostatecznie, po przeszło dwóch miesiącach została wykupiona za żywność – opowiada.

Film przedstawia kilkanaście zdjęć i kadrów dokumentujących pracę dr Błeńskiej wśród chorych na trąd, uzupełnionych jej krótkimi wypowiedziami na temat jej pracy. W jednej z rozmów dr Błeńska przyznała: „Ilu ludziom pomogłam moją wiedzą, a ilu wymodliłam? Tego nie wiem. To się dopiero dowiem na drugim świecie”.

Twórcy filmu zamieścili też krótkie świadectwo Matki Trędowatych: „Wszyscy uważają, że moja praca była poświęceniem, a dla mnie to było szczęście”.

Obecnie trwają prace nad stroną internetową poświęconą tej, którą św. Jan Paweł II nazwał „ambasadorem misyjnego laikatu”. Strona zostanie uruchomiona we wrześniu.

Twórcami filmu są ks. Jarosław Czyżewski i Akademickie Koło Misjologiczne im. dr W. Błeńskiej działające przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez ponad 40 lat leczyła chorych, zwłaszcza trędowatych. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę „Wanda Blenska Training”.

Dr Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra.

Była honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej, a w Niepruszewie Zespół Szkolno-Przedszkolny jej imienia.

Lekarka i misjonarka zmarła 27 listopada 2014 r. w Poznaniu w wieku 103 lat.

Film do pobejrzenia: You Tube ; Facebook

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Wacława, męczennika
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 1, 6-22; Ps 17, 1-3. 6-7; Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter