19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śladami Bożego Dzieciątka

Ocena: 0
404

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus zostało założone w Polsce przez Sługę Bożego o. Anzelma Gądka OCD. Niedawno siostry rozpoczęły świętowanie stulecia istnienia.

fot. z archiwum Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Uroczyste świętowanie jubileuszu rozpoczęło się Mszą świętą w katedrze warszawsko-praskiej 29 listopada 2020 r. i potrwa do 2 lutego 2022 r.

Kolebką i domem macierzystym zgromadzenia jest Sosnowiec. Kiedy zaczęły powstawać nowe fundacje, siedziba zarządu generalnego została przeniesiona do Krakowa-Balic. Po pewnym czasie okazało się, żeta lokalizacja nie jest wystarczająco dogodna dla całej wspólnoty. Dlatego zaczęto poszukiwać domu w okolicach Warszawy.

– Opatrzność Boża zaprowadziła nas do Marek. Dom w Markach-Pustelniku w diecezji warszawsko-praskiej został erygowany 18 grudnia 1990 r., z kaplicą Świętej Rodziny. Jest siedzibą zarządu generalnego zgromadzenia, znajduje się w nim również Archiwum Generalne. To miejsce szczególne, tutaj podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące zarówno poszczególnych sióstr, jak i całego zgromadzenia, jego rozwoju duchowego i materialnego. Matka generalna kieruje całym zgromadzeniem, a misją sióstr z zarządu generalnego jest ją w tym wspierać – opowiada s. Juliusza. – Wspólnotę w Markach, wraz z zarządem, tworzy dziewięć sióstr. Pośród nas jest katechetka w szkole, w domu mieszka też siostra, która pełni funkcję zakrystianki przy parafii Matki Bożej Królowej Polski – dodaje.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 03 (794), 17 stycznia 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 20 stycznia 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 6,10-20; Ps 111,1b-2.4-5.9.10c; Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter