16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska i krzyż

Ocena: 4.9
634

Krzyże, cudowne figury Chrystusa i sanktuaria z relikwiami Świętego Drzewa miały w Polsce szczególne miejsce. Tu powierzali Bogu swe troski i podejmowali życiowe decyzje ludzie wszystkich stanów.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu

– Krzyż stanął na polskiej ziemi z przyjęciem chrześcijaństwa. Od tego momentu można mówić o krzyżu i jego kulcie. Nie zachowały się najstarsze krzyże i wizerunki Chrystusa, ale mamy te pochodzące z XII-XIII w. – mówi bp Michał Janocha, profesor historii sztuki.

Przybywający misjonarze wznosili świątynie, a niektóre wizerunki Chrystusa przybyły ze schrystianizowanych już wcześniej części Europy. Wśród nich – krzyż w katedrze na Wawelu, przed którym modliła się św. Jadwiga, czy przywieziony z Norymbergi krzyż z kaplicy Baryczków w warszawskiej archikatedrze. Nie udało się ustalić pochodzenia słynącej łaskami od XII w. figury Chrystusa w cysterskim klasztorze w Mogile, ale za to wiemy, że relikwie Drzewa Krzyża Świętego podarował nam król Węgier Stefan V.


 

Chwalebny i pasyjny

– Początkowo w ikonografii wczesnochrześcijańskiej krzyż pojawiał się stosunkowo rzadko. Pamiętajmy, że do czasów Konstantyna, czyli ok. 313 r., do krzyży ustawianych przy drogach, na ulicach przybijano skazańców, umierających w mękach. Wtedy znacznie częstszym wizerunkiem w chrześcijaństwie był Chrystus Dobry Pasterz – wyjaśnia bp Janocha. – Potem chrześcijaństwo pokazywało zwycięski, chwalebny wymiar krzyża. Krzyże wczesnoromańskie, bizantyjskie, wysadzane złotem i drogimi kamieniami, miały objawiać chwałę Jeruzalem. Krzyż chwalebny wskazuje na bóstwo Chrystusa. Dopiero od X-XI w., od czasów św. Bernarda z Clairvaux zaczyna się pobożność pasyjna, w czym na pewno ważną rolę odegrały wyprawy krzyżowe. W późnym średniowieczu, w gotyku Kościół głębiej odkrywa tajemnicę człowieczeństwa Chrystusa. Pojawiają się krzyże, które ukazują Chrystusa w szczegółach anatomicznych jego męki, krwawiących ran, co jest głęboko osadzone w pobożności pasyjnej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (726), 15 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -