21 lutego
środa
Eleonory, Fortunata, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież zachęca do walki z duchową światowością

Ocena: 4.3
358

Wiara to wewnętrzna walka, by pokonać pokusę zamknięcia się we własnym ego i pozwolić, by zamieszkała w nas miłość Ojca, który pragnie naszego szczęścia – pisze papież we wprowadzeniu do książki, w której postanowił wydać dwa teksty swego autorstwa. Pierwszy to artykuł z 1991 „Zepsucie i grzech”, a drugi to tegoroczny list do kapłanów rzymskiej diecezji. Zostały one teraz wydane pod wspólnym tytułem: „Święci, nie światowi. Łaska Boża ratuje nas przed wewnętrznym zepsuciem”.

fot. VaticanNews

Papież postanowił wydać te teksty, ponieważ czuje, że Bóg wzywa swój Kościół, by był czujny i walczył z wszelkimi przejawami duchowej światowości. Jest to, jak wyjaśnia, pogaństwo ubrane w kościelne szaty. Choć jest zakamuflowane pod pozorami świętości, prowadzi w istocie do bałwochwalstwa, ponieważ nie uznaje obecności Boga jako Pana i wyzwoliciela w naszym życiu i historii świata. Pozostawia nas natomiast na łasce naszych kaprysów i zachcianek.

Zachęcając do walki z tak rozumianą światowością duchową, papież przypomina, że walka, którą toczy chrześcijanin jest piękna, ponieważ, kiedy pozwalamy Panu zwyciężyć, nasze serce raduje się pełnią, a nasze istnienie oświeca promień nieskończoności. Nasza walka nie jest próżna czy beznadziejna, ponieważ zwycięzcą jest Jezus. Oczywiście, Jego zwycięstwo wiedzie przez krzyż, przed którym możemy się wzdrygać, ale to właśnie ten krzyż jest znakiem Jego nieskończonej miłości.

Franciszek przytacza w tym kontekście słowa bł. Pierre’a Claverie, męczennika z Algierii, który pod koniec ubiegłego wieku ostrzegał, że Kościół umrze, jeśli nie będzie dość blisko krzyża swego Pana, bo to on jest źródłem jego żywotności i płodności.

Kościół oszukuje siebie i świat, jeśli prezentuje się jako jedna z potęg, organizacji humanitarnych czy ruch ewangeliczny. Może nawet błyszczeć, ale nie będzie płonąć ogniem Bożej miłości

– mówił cytowany przez głowę Kościoła męczeński biskup Oranu.

Franciszek zauważył, że właśnie w duchowej walce przejawia się świętość, która nie jest stanem szczęśliwości, osiągniętym raz na zawsze, lecz nieznużonym pragnieniem, by pozostać złączonym z krzyżem Jezusa. Papież cytuje też o. Alfreda Delpa, niemieckiego jezuitę z czasów wojny, związanego z Kręgiem z Krzyżowej, który twierdził, że „Bóg obejmuje nas rzeczywistością”.

To właśnie nasze codzienne życie – pisze papież – jest miejscem, w którym mamy robić miejsce Panu, wyzwalającemu nas z naszego poczucia samowystarczalności, i które domaga się od nas ignacjańskiego magis (łac. więcej), prowadząc nas do szczęścia nie przelotnego, lecz prawdziwego i radosnego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lutego

Środa, I Tydzień Wielkiego Postu
Nawróćcie się do Boga waszego,
On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 11, 29-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Nowenna do św. Rity z Cascii 13-21 II

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter