16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie czyń drugiemu...

Ocena: 0
1153

Trudno praktykować miłość bliźniego, jeśli mamy problem z racjonalną i dojrzałą miłością samych siebie.

Widok na Jezioro Genezaret

Najprostsza i najbardziej uniwersalna zasada etyczna na świecie brzmi: „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Odrobinę wyższym stopniem będzie: „Czyń drugiemu to, co byś chciał, żeby tobie uczynił”. Najwyższym stopniem tej piramidy jest: „Kochaj bliźniego, jak siebie samego”. Nietrudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat, gdybyśmy choć jeden z tych stopni umieli praktykować w pełni. Dlaczego tak się nie dzieje?

Prostą odpowiedzią jest znane powiedzenie, że pycha umiera kwadrans po naszej śmierci. Z pewnością pycha jest matką wszystkich grzechów, ale nie każdy jest tak całkowicie tą codzienną pychą skażony. Przecież się staramy być uczciwymi chrześcijanami.

Wydaje się, szczególnie w dzisiejszych czasach, że mamy po prostu ogromny problem... z samymi sobą. Trudno praktykować miłość bliźniego, jeśli mamy problem z racjonalną i dojrzałą miłością samych siebie. Trudno czynić innym dobro, jeśli nie jesteśmy pewni, co jest naprawdę dobre dla nas samych. Nawet tak proste, wydawałoby się, stwierdzenie, że wiemy, co jest nam niemiłe, trudno realizować wobec innych, ponieważ w dzisiejszym świecie jest poprawnością polityczną zgoda na różnego rodzaju dewiacje: wmawia się nam, że inni mają do tego prawo i nic nam do tego. Wynika z tego prosty wniosek, że choć coś może być dla mnie „niemiłe”, to jednak komuś „miłe” będzie. Tak właśnie rozszerza się największa zmora naszych czasów – selektywność, która dotyka także naszej codziennie praktykowanej wiary. Jedyną szczepionką mogącą nas uchronić przed tą dzisiejszą dżumą jest szukanie pomocy u Tego, który nas odkupił. Tylko On może odpowiedzieć na naszą prośbę: „Panie pomóż mi poznać siebie, swoje słabości, swoje zalety. Pomóż mi odnaleźć prawdę o sobie, abym mógł przyjąć miłością, którą Ty mnie obdarowałeś, i nią się dzielić”.

Jest wielkim szczęściem wypowiedzenie takiej modlitwy szczerze, a jeszcze większym przyjęcie odpowiedzi sercem. Poznanie siebie pozwoli nam stanąć w prawdzie o sobie i dzięki temu stać się prawdziwie pokornym. Tylko autentyczna, dojrzała, mądra pokora może nas uczynić prawdziwymi uczniami Chrystusa. „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane: miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest diakonem stałym, ekspertem Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie i redaktorem naczelnym miesięcznika „Magnificat”.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -