25 lutego
wtorek
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Naucz nastolatka mówić "tak"

Ocena: 0
652

Badacze mózgu dorastającego człowieka odkryli, że nastolatkowie opierają swoje decyzje dotyczące zachowania głównie na nagrodach, a nie na konsekwencjach.

fot.Irena Świerdzewska

Nastolatkowie często myślą, że są niepokonani, więc tego typu groźby nie będą miały na nich żadnego wpływu. Aby żyć w czystości, nastolatek musi dostrzec korzyści płynące z takiego wyboru. Inaczej czystość nic nie oferuje i będzie postrzegana jedynie jako brak fizycznej bliskości. A pustka nie skłania do odpowiedzialnego przeciwstawienia się jednej z największych pokus, jaką kiedykolwiek znała ludzkość. Nastolatkowie muszą sobie uświadomić, że w czystości nie chodzi tylko o mówienie „nie”, choroby i ciążę pozamałżeńską. W czystości chodzi o powiedzenie „tak” autentycznej miłości i autentycznym relacjom, powiedzenie „tak” planowi Boga dla naszego życia oraz powiedzenie „tak” osiągnięciu pełnego potencjału jako istoty stworzonej przez Miłość (Boga) dla miłości.

Wielu ludzi bezskutecznie próbowało odstraszyć swoje dzieci od seksu przedmałżeńskiego. Jest prawdą, że seks przedmałżeński powinien nas odstraszać. Niesie ze sobą poważne konsekwencje, których twoje dziecko powinno być świadome. Jednak kiedy młoda osoba stawia seks przedmałżeński na równi z miłością, to lęk przed chorobą nie jest w stanie jej powstrzymać. Wiele osób wolałoby raczej umrzeć, niż być niekochanymi. Dlatego bardzo istotne jest pokazanie związku pomiędzy czystością i miłością oraz ujawnienie, czym jest żądza – a mianowicie że jest ona podróbką miłości.

 


CZYM JEST MIŁOŚĆ?

Przekonanie nastolatków (którzy przecież kierują się w dużej mierze emocjami) o tym, że seks przedmałżeński nie jest miłością, może być trudne. W końcu sprawia wrażenie miłości, czyż nie? Akty seksualne określa się nawet jako „kochanie się”. Aby przekonać młodego człowieka, że jest inaczej, trzeba pokazać mu znaczenie miłości. Wbrew powszechnemu przekonaniu, miłość nie jest uczuciem, aczkolwiek uczucia często jej towarzyszą. Najprościej mówiąc, miłość jest pragnieniem i robieniem tego, co dobre dla kogoś innego. Czasami nie towarzyszą temu żadne przyjemne uczucia. Najbardziej heroicznym sposobem wyrażenia miłości jest oddanie swojego życia dla dobra drugiego (zob. J 15,13). W tradycji chrześcijańskiej Jezus ukazał nam tę miłość na krzyżu. Chociaż, mówiąc trywialnie, nie czuł się wtedy dobrze, był to najgłębszy akt miłości w historii rodzaju ludzkiego.

Uzbrojony w taką definicję miłości, możesz pokazać swojemu dziecku, dlaczego żądza jest przeciwieństwem miłości. Chociaż pożądliwym działaniom często towarzyszy poczucie miłości, stwarzają one ryzyko dla życia fizycznego, emocjonalnego i duchowego. To nie jest miłość! Jeżeli kogoś kochasz, to chcesz robić to, co dla niego dobre. Nie narażasz go na ryzyko dotyczące przyszłego małżeństwa, utratę reputacji, zdrowia, dobrobytu finansowego, zakłócenie relacji z rodzicami, przedwczesną ciążę oraz zakłócenie relacji z Bogiem. Krótko mówiąc, jeśli kogoś kochasz, to nie będziesz robić czegoś, co jest dla niego złe, nawet jeśli czujesz się przy tym dobrze.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 07 (747), 16 lutego 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lutego

Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich
Dziś w Kościele: wtorek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Cezarego z Nazjanzu, pustelnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 4,1-10; Ps 55,7-11.23; Mk 9,30-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -