19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nasz założyciel

Ocena: 0
1294

Mimo upływu ponad 90 lat od śmierci bł. Jerzego Matulewicza, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii, jego nauczanie o Kościele i szacunku dla człowieka jest nadal aktualne dla współczesnych ludzi.

fot.wikipedia.pl

W miarę, jak czas od nas od niego oddala, rośnie jego świętość i bliskość. Ta świętość osiągnęła poprzez beatyfikację w Rzymie 28 czerwca 1987 r. wymiar największy, jaki może być udziałem na ziemi człowieka ochrzczonego. Bliskość zaś naszego Założyciela jest wciąż otwartym zadaniem, które kryje wielkie bogactwo.

Urodził się w rodzinie litewskiej, 13 kwietnia 1871 r., we wsi Lugine, niedaleko Mariampola. Od dzieciństwa doświadczał cierpienia. Śmierć rodziców, chorobę – gruźlicę kości, ciężką pracę w gospodarstwie rodzonego brata przyjmuje jako dar. Jak wiele może małe ludzkie serce, gdy pozwoli Chrystusowi w sobie zamieszkać!

Odczytywał swoje życie i powołanie do kapłaństwa oczyma wiary. Wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach, a święcenia kapłańskie przyjął 20 listopada 1898 r. w Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1902 r. z doktoratem Uniwersytetu we Fryburgu wraca do Kielc, a w 1904 r. z powodów zdrowotnych przenosi się do Warszawy. Działa niezwykle aktywnie: współpracuje z ówczesnymi gigantami życia duchowego stolicy: o. Honoratem Koźmińskim, Cecylią Plater-Zyberkówną, ks. Marcelim Godlewskim. Był nawet członkiem Zarządu Miasta Warszawy.

Chrystus i Kościół to było jego najgorętsze umiłowanie. W swoim „Dzienniku duchowym” pod datą 24 października 1910 r. napisał: „Celem wszystkich naszych trosk, trudów i wysiłków powinien być Kościół, to królestwo Boże na ziemi i wszystkie jego potrzeby. Kościół należy stawiać ponad wszystkie ziemskie bogactwa, dobra, cele i dążenia, choćby nawet najzaszczytniejsze. Kościół jest dziś, tu i teraz powołany, aby dać świadectwo, że Bóg przyjął ludzkie ciało, z którym się zjednoczył i uczynił je swoim na zawsze. Tylko prawdziwa miłość zwycięża słabość i grzech. Żyjemy w czasach wielkich, epokowych zmian. Jesteśmy wezwani do głębokiego odczytywania znaków czasu”.

W warszawskim kościele Świętego Krzyża dziś przyciąga uwagę ufundowana 2009 r. przez księży marianów tablica: „Dnia 29 sierpnia 1909 r. na ręce bp. Kazimierza Ruszkiewicza, proboszcza tutejszej parafii, w obecności o. Wincentego Sękowskiego, wówczas ostatniego marianina, ks. Jerzy Matulewicz, 1871-1927, złożył śluby zakonne, ratując Zakon Marianów od wymarcia”.

Ks. Matulewicz przygotował projekt reformy i nową redakcję konstytucji zakonu marianów i uzyskał od Stolicy Apostolskiej ich zatwierdzenie. Został przełożonym generalnym zgromadzenia – był nim do śmierci – zorganizował tajny nowicjat i liczne domy zakonne, m.in. w Chicago, ale też na warszawskich Bielanach (marianie prowadzili tam sławne przed wojną gimnazjum męskie, dziś jest tam gmach główny UKSW) i w Mariampolu na Litwie. Do braci marianów pisał: „Nie trzeba tylko obawiać się cierpienia dla chwały Bożej i dobra Kościoła, nie trzeba bać się pewnego ryzyka wystawienia siebie na niebezpieczeństwo. Przyszłość jest jakby zasłonięta kurtyną przed naszymi oczami; zresztą w życiu musimy ustawicznie narażać się na niebezpieczeństwo”.

W 1918 r. ks. Matulewicz został ordynariuszem diecezji wileńskiej, w 1925 r. Stolica Apostolska przyjęła jego rezygnację. W 1923 r. założył Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. Chciał, aby rekrutowało się spośród miejscowej ludności, by siostry mogły docierać do ludności białoruskiej z językiem, obyczajem i kulturą. Zgromadzenie za czasów sowieckich przeszło prawdziwą katorgę. Dziś jako siostry eucharystki we współczesnym świecie chcemy być świadkami wiary i miłości dla tajemnicy obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Pragniemy, aby Kościoła nie doświadczano jako zewnętrznego znaku, ale jako uobecnianie Boga żywego w ludzkich sercach. Dla takiego Kościoła żył, cierpiał, modlił się i pracował nasz Założyciel.

Abp Jerzy Matulewicz umarł w Kownie 27 stycznia 1927 r. Jego sarkofag znajduje się w Mariampolu na Litwie. Beatyfikował go Jan Paweł II w 1987 r., wspomnienie przypada 27 stycznia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter