26 maja
wtorek
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 11 lipca 2019

Ocena: 4.45
1584

Pierwsze czytanie: Prz 2, 1-9
    Istotą Księgi Przysłów jest pouczenie, jak osiągnąć mądrość. Zobaczmy, zatem jakie wskazówki daje nam dzisiejsze czytanie. Po pierwsze - należy słuchać. Słuchać Boga, który jest Mądrością, i tych, którzy mówią w Jego imieniu. Ponadto słuchanie musi charakteryzować się uległością, by być gotowym przyjąć i wcielić w życie to, o czym się usłyszało, a nie słuchać tylko z ciekawości czy z chęci skrytykowania. Po drugie - konieczna jest stanowcza decyzja, by poszukiwanie mądrości postawić na pierwszym miejscu, a wszystko inne jej podporządkować. Mądrość powinna stać się skarbem, dla którego człowiek jest gotów ponieść wszelki trud i wyrzeczenie, byle go zdobyć. Nie można, zatem słuchać Boga od czasu do czasu, w zależności od samopoczucia, ale należy Go słuchać tak często, jak to możliwe. Jeśli człowiek spełni te warunki i będzie zdeterminowany w poszukiwaniu mądrości, to może być pewny, że ją otrzyma, bo „Pan udziela mądrości”. Co więcej, z posiadaniem mądrości wiąże się obietnica: Bóg opiekuje się mądrymi. Czym jednak jest mądrość? Jest to kochanie Boga, poznawanie Jego woli i postępowanie według niej.
Zatem, aby uzyskać mądrość, trzeba słuchać i wypełniać wskazania. Jak powiedział święty Benedykt: „Słuchaj, synu, nauk mistrza i nakłoń ku nim ucho swego serca. Napomnienia łaskawego ojca przyjmuj chętnie i wypełniaj skutecznie”.

 

Psalm responsoryjny: Ps 34, 2-3. 4. 6. 9. 12. 14-15    
    Psalmista wysławia Boga za doznane ocalenie, pomoc. Zwracając się do Pana i postępując według Jego wskazań, odnalazł szczęście, osobiście doświadczył Jego łaski i dlatego teraz chce innych uczyć, co należy robić, aby być szczęśliwym. Jego nauczanie można streścić w trzech nakazach: bój się Boga, czyli nawiąż z Nim relację, nie czyń zła, czyń dobro. Jeśli tylko zaczniemy postępować według tych wskazówek, będziemy prawdziwie szczęśliwi.

 

Ewangelia: Mt 19, 27-29
    Pytanie Piotra wydaje się być bardzo interesowne, ale jest to sposób myślenia każdego z nas. Człowiek nie rezygnuje z tego, co stanowi dla niego ogromną wartość, jeśli nie ma nadziei na otrzymanie czegoś o większej wartości. Uczniowie opuścili swoje rodziny, majątki i spodziewali się za to wynagrodzenia. Jezus nie tylko nie gani takiej postawy, ale wręcz odpowiada, że ten, kto poszedł za Nim, otrzyma stokroć więcej i życie wieczne odziedziczy. Nie bójmy się, więc rezygnować z tego, do czego czujemy się tak przywiązani, gdyż Pan Bóg może dać nam coś o o wiele większej wartości.    

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja, Dzień Matki

Wtorek, VII Tydzień Wielkanocny
+ wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera
Objawiłem imię Twoje ludziom,
których Mi dałeś ze świata

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,17-27; Ps 68,10-11.20-21; J 17,1-11a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter