18 września
wtorek
Irmy, Stanislawa, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Bagnasco: wierzyć w Boga i żyć Bogiem

Ocena: 0
79

Nie można wierzyć w Boga, a żyć tak, jak gdyby Go nie było: to rodzi schizofrenię, która dotyka jednostki i całe społeczeństwa. Powiedział to kardynał Angelo Bagnasco podczas prezentacji wywiadu-rzeki, w którym dokonuje bilansu dziesięciu lat, gdy stał na czele episkopatu Włoch.

fot. pixabay.pl

Spotkanie odbyło się w poniedziałek wieczorem w budynku teatru operowego Carlo Felice w Genui, której kardynał jest arcybiskupem.

– Niewątpliwie w ciągu ostatnich dziesięciu lat kraj się bardzo skomplikował – powiedział kard. Bagnasco. Dodał, że ma na myśli zarówno konsekwencje kryzysu finansowo–gospodarczego, który rozpoczął się w 2007, a z którego Genua wychodzi z wyjątkowym trudem, jak i fakt, że niewątpliwie pogłębiło się zeświecczenie. Kardynał porównał je „do niezdrowego powietrza, chmury toksycznej”, dodając, że „oddychamy nim także we Włoszech”.

– Musimy uważać, również my chrześcijanie, ponieważ możemy wierzyć w Boga, lecz żyć Boga. Możemy szczerze wierzyć w Boga, ale faktycznie żyć bez Boga, a ten schizofreniczny rozdźwięk jest zgubny dla jednostki, ale także dla społeczeństwa. Nie można żyć w schizofrenii, między deklarowaną wiarą, a życiem, której jej zaprzecza. – mówił.

Kard. Bagnasco przyznał, że podczas jego dziesięcioletniej kadencji na czele episkopatu, biskupi unikali „łatwych deklaracji, które mogłyby trącić demagogią i starali się znajdować słowa prawdy, które byłyby jednocześnie zachętą”. Podkreślił, że książkę zadedykował swoim rodzicom, współpracownikom oraz całej Genui – miastu, w którym się wychował i chodził do szkoły.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI