6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jakiej radości szukać?

Ocena: 0
3028

Nie ze wszystkiego, co daje przyjemność, można się radować.

fot. Pixabay, CC0

Święty Tomasz z Akwinu w swojej „Sumie teologicznej” drobiazgowo rozprawia na temat pożądania, przyjemności i radości (II-II, q. 31). Odróżnia pożądliwość naturalną, idącą za rozumem, od nienaturalnej. Tak samo przyjemności są naturalne, inne zaś nienaturalne. Natomiast miano radości św. Tomasz przyznaje jedynie tym przyjemnościom, które idą w ślad za rozumem. Dlatego zwierzętom nie przypisuje radości, lecz jedynie uciechę. Nie ze wszystkiego jednak, co daje przyjemność, można się radować, np. ktoś może odczuwać jakąś przyjemność cielesną, którą jednak nie raduje się ze względu na rozum.

Doktor anielski zwraca uwagę, że różnorodne nazwy odnoszące się do przyjemności zostały nadane z powodu różnych skutków tych przyjemności. Łaciński odpowiednik „wesela”, laetitia, wyraża rozszerzenie serca; odpowiednik „uciechy”, exsultatio, wskazuje na zewnętrzne oznaki wewnętrznej przyjemności; odpowiednik „zadowolenia”, iucunditas, wyraża szczególne znaki lub skutki wesela. Wszystkie tego rodzaju nazwy odnoszą się do radości, gdyż zwykliśmy ich używać wyłącznie w stosunku do istot rozumnych.

Słowniki internetowe, uzupełniane przez użytkowników, zwykle wyrażają ogólną intuicję. Ciekawe, że dla polskiego słowa „radość” można znaleźć aż 237 synonimów. Wachlarz jest szeroki – i nieco dyskusyjny. Oto wybrane synonimy: błogostan, idylla, rozkosz, sielanka, szczęście, uniesienie, upojenie, zadowolenie, dowcip, figlarność, humorystyczność, komiczność, pogodność, promienność, śmieszność, ucieszenie, wesołość, żartobliwość, luz, euforia, satysfakcja, wesele, frajda, gratka, radocha, huraoptymizm, bomba, rewelacja… Wiele określeń na radość wynika więc z wielości ich powodów. Uciech wynikających z mniej szlachetnych przyczyn św. Tomasz nie nazywałby radością.

Liturgia trzeciej niedzieli Adwentu wskazuje, jakie radości warto pielęgnować: „Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność: Pan jest blisko! O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem! A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie. W końcu, bracia, wszystko, co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie, jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym – to miejcie na myśli!” (Flp 1,4-8).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter