21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek o "nie cudzołóż": miłość to wyjście poza własne korzyści

Ocena: 0
1608

Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej, że "nie można kochać jedynie tak długo, jak to jest wygodne". W katechezie na temat przykazania "Nie cudzołóż" mówił, że miłość "chce być trwała i nie może być tymczasowa".

fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

W trakcie spotkania z 20 tys. wiernych na placu Świętego Piotra Franciszek podkreślił, że człowiek "potrzebuje miłości bezwarunkowej", a gdy jej nie ma próbuje wypełnić pustkę namiastkami "godząc się na kompromisy i przeciętność, które mają jedynie posmak miłości".

Papież przestrzegał przed nazywaniem „miłością” przedwczesnych i niedojrzałych relacji. Zwrócił uwagę na to, że małżeństwo "nie jest autentyczne bez wierności i lojalności". Dlatego, jak wskazał, należy się do niego dobrze przygotować. "Wierność jest stylem życia", "życie utkane z wierności wyraża się we wszystkich wymiarach" - wyjaśnił.

"Miłość przejawia się wtedy, gdy wykraczamy poza próg własnych korzyści, kiedy dajemy wszystko, bez zastrzeżeń" - dodał Franciszek.

Papież przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II, który mówił, że człowiek „jest wezwany do pełnej i dojrzałej spontaniczności odniesień”, która „stopniowo staje się owocem rozeznawania poruszeń własnego serca”.

"Szóste przykazanie wzywa nas, abyśmy zwrócili nasze spojrzenie ku Chrystusowi, który swoją wiernością może odebrać nam serce cudzołożne a dać nam serce wierne" - powiedział Franciszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -