3 czerwca
środa
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek o "nie cudzołóż": miłość to wyjście poza własne korzyści

Ocena: 0
2131

Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej, że "nie można kochać jedynie tak długo, jak to jest wygodne". W katechezie na temat przykazania "Nie cudzołóż" mówił, że miłość "chce być trwała i nie może być tymczasowa".

fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

W trakcie spotkania z 20 tys. wiernych na placu Świętego Piotra Franciszek podkreślił, że człowiek "potrzebuje miłości bezwarunkowej", a gdy jej nie ma próbuje wypełnić pustkę namiastkami "godząc się na kompromisy i przeciętność, które mają jedynie posmak miłości".

Papież przestrzegał przed nazywaniem „miłością” przedwczesnych i niedojrzałych relacji. Zwrócił uwagę na to, że małżeństwo "nie jest autentyczne bez wierności i lojalności". Dlatego, jak wskazał, należy się do niego dobrze przygotować. "Wierność jest stylem życia", "życie utkane z wierności wyraża się we wszystkich wymiarach" - wyjaśnił.

"Miłość przejawia się wtedy, gdy wykraczamy poza próg własnych korzyści, kiedy dajemy wszystko, bez zastrzeżeń" - dodał Franciszek.

Papież przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II, który mówił, że człowiek „jest wezwany do pełnej i dojrzałej spontaniczności odniesień”, która „stopniowo staje się owocem rozeznawania poruszeń własnego serca”.

"Szóste przykazanie wzywa nas, abyśmy zwrócili nasze spojrzenie ku Chrystusowi, który swoją wiernością może odebrać nam serce cudzołożne a dać nam serce wierne" - powiedział Franciszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Środa, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Bogiem nie umarłych, lecz żywych.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Tm 1,1-3.6-12; Ps 123,1b-2; Mk 12,18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter