24 czerwca
sobota
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Farbowany lis

Ocena: 0
153

Ludzkie postawy można pięknie zobrazować przykładami ze świata zwierząt. Mamy więc wierność psa, łagodność baranka, niezręczność słonia itp.

Zachowanie lisa, dzięki Ezopowi, zostało zauważone już w starożytności. Bliższy nam Jan Brzechwa w bajce „Szelmostwa lisa Witalisa” zwrócił uwagę na różnorodność lisów: „Pospolity lisek rudy, pełen sprytu i obłudy; lis niebieski – wielki sknera; zezowaty lis – przechera; czarny lisek ogoniasty; lis Patrycy Jedenasty; srebrny lis niezwykle szczwany; lis Telesfor farbowany, niebezpieczny i zawzięty”…

Lis potrafi ukryć swe szkodliwe zamiary za mile przykuwającą wzrok gracją. A jeżeli ktoś w to wątpi, niech posłucha o faktach, które nie są bajką dla dzieci. Masowe szczepienia lisów na wściekliznę doprowadziły do tego, że ostatnio namnożyła się ich populacja. Niejeden mieszkaniec wsi z przerażeniem doświadczył, jak w sposób niezauważany znikały mu, noc po nocy, kury z kurnika. A lisa niełatwo przyłapać na gorącym uczynku... Ornitolodzy i miłośnicy ptaków też mogą coś powiedzieć o spustoszeniach dokonanych przez te tak sympatycznie prezentujące się rude czworonogi o mokrym nosie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 21 (607), 21 maja 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w WarszawieNajczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły