9 grudnia
poniedziałek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś wspominamy męczenników z Pariacoto

Ocena: 0
642

Już po raz drugi w Kościele obchodzimy dziś wspomnienie liturgiczne błogosławionych misjonarzy-męczenników: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Z tej okazji w środę 7 czerwca o godz. 16.30 w Bazylice Franciszkanów w Krakowie, odbędą się centralne obchody ku czci męczenników z Pariacoto.

fot. materiały prasowe

Uroczystości poprowadzi ordynariusz diecezji Chimbote w Peru, na terenie której ćwierć wieku temu franciszkanie posługiwali i ponieśli męczeńską śmierć. Abp Ángel Francisco Simón Piorno zwiedzi również franciszkańskie seminarium, w którym przyszli błogosławieni przez sześć lat przygotowywali się do posługi misyjnej. Na zakończenie Mszy św. ordynariusz krakowskich franciszkanów o. Marian Gołąb pośle trzech braci na misje – dwóch do Uzbekistanu i jednego na Ukrainę.

Niedawno na rynku wydawniczym pojawił się „Modlitewnik czcicieli męczenników z Peru”, zawierający: teksty do medytacji, teksty liturgiczne, Triduum, nowennę, litanię, drogę krzyżową i rozważania różańcowe dla dorosłych, młodzieży i dzieci, modlitwy w różnych intencjach oraz pieśni. W książeczce znajduje się również specjalna „Krucjata różańcowa” w obronie przed terroryzmem.

„Modlitewnik czcicieli męczenników z Peru” można zamówić, dzwoniąc pod numer telefonu: 12 42 86 111. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.katalog.franciszkanie.pl

7 czerwca jest dniem przyjęcia święceń przez misjonarzy–męczenników: Michała – diakonatu, a Zbigniewa – prezbiteratu. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przychyliła się do prośby krakowskich franciszkanów i wyraziła zgodę na ten dzień w kalendarzu liturgicznym, ponieważ w dniu ich śmierci – 9 sierpnia – w Polsce obchodzone jest już święto Edyty Stein.

Zbigniew Strzałkowski urodził się w Tarnowie w 1958 r. Złożył pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych w 1980 r., a w 1986 przyjął święcenia kapłańskie. Po okresie pracy wychowawcy w niższym seminarium w Legnicy rozpoczął pracę misyjną w Peru.

Michał Tomaszek urodził się w Łękawicy w 1960 r. Złożył pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych w 1981 r., a w 1987 przyjął święcenia kapłańskie. Był duszpasterzem w Pieńsku, następnie wyjechał na misję do Peru.

W rozległej parafii Pariacoto (diecezja Chimbote), powierzonej Zakonowi, duchowni przebywali niemal dwa lata, starając się realizować wspólnotę franciszkańską i służyć ludowi, odwiedzając wioski andyjskie oraz oddając się ofiarnie posłudze pastoralnej i charytatywnej.

O. Michał Tomaszek katechizował, opiekował się biednymi i chorymi. Szczególnie troszczył się o młodzież, która dzięki niemu zaczęła regularnie uczestniczyć w Mszach św. O los wiernych dbał również o. Zbigniew Strzałkowski, który często odwiedzał „pueblos” (wioski) w górach, przychodząc z pomocą osobom potrzebującym czy chorym. Przykładał się bardzo do katechezy młodzieży, rolników i rodzin.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru ponieśli śmierć męczeńską z rąk partyzantów organizacji komunistycznej „Świetlisty Szlak”. Po doraźnym "procesie" zostali zamordowani niedaleko wioski.

Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia ub. roku krakowscy franciszkanie zostali wyniesieni na ołtarze i ogłoszeni błogosławionymi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Oto Ja służebnica Pańska,
niech Mi się stanie według twego słowa!.

Dziś w Kościele: II Niedziela Adwentu,
uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 98,1-4; Rz 15,4-9; Łk 1,26-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -